Barbados


Na mapach: 13°10′12″N 59°33′09″W/13,170000 -59,552500

Barbados w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Barbados – państwo na Małych Antylach, zajmujące wyspę o tej samej nazwie.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Geografia Barbadosu.

Informacje ogólne | edytuj kod

Położenie: 13°10′N, 59°32′W
Powierzchnia: 431 km²
Długość wybrzeża: 97 km
Granice lądowe z innymi państwami: 0 km
Zasoby naturalne: ropa naftowa, ryby, gaz ziemny.

Pochodzenie nazwy | edytuj kod

Nazwa wyspy pochodzi z języka portugalskiego. Portugalczycy zwrócili uwagę na miejscową odmianę figowca, tworzącego dużą siatkę korzeni, przypominającą brodę. Drzewa te nazwano „drzewami brodatymi” (os barbados), skąd przeszła nazwa na całą wyspę.

Wyspa | edytuj kod

Wyspa, w przeciwieństwie do innych wysp archipelagu, nie ma budowy wulkanicznej, a wapienną. Początek wyspie dały rafy koralowe, które otaczają jej wody. Występują pagórki, z których najwyższy (Mount Hillaby) nie przekracza 340 m n.p.m. Brak wyraźnych wód śródlądowych, ale istnieją rozwinięte zjawiska krasowe. Wyspa otoczona ze wszystkich stron wodami Oceanu Atlantyckiego charakteryzuje się tropikalnym klimatem podrównikowym. W lecie wyspę nawiedzają cyklony.

Historia | edytuj kod

Barbados zasiedlili 4000 lat temu Indianie. Wyspę odkryli dla Europejczyków na początku XVI wieku portugalscy podróżnicy, jednak jej nie skolonizowali. W 1627 roku na wyspie wylądowali angielscy koloniści, w pobliżu obecnej miejscowości Holetown, ale na Barbadosie mieszkali również Holendrzy. W 1637 roku przywieźli oni z Brazylii trzcinę cukrową i założono pierwsze plantacje tej rośliny. Wkrótce kolonia stała się jedną z najważniejszych wśród angielskich posiadłości w Nowym Świecie. Strategiczne położenie, zapora z raf koralowych i duże manufaktury cukru przyniosły rozkwit wyspie. Przez cały XVII wiek była ona ważniejsza od posiadłości w Ameryce Północnej. Na Barbados sprowadzano niewolników z Afryki, którzy pracowali przy uprawie trzciny cukrowej. Barbados cieszył się dużą autonomią.

W 1639 roku na wyspie zebrało się pierwsze ciało ustawodawcze, House of Assembly (Izba Zgromadzenia), pierwsze na zachodniej półkuli. W 1834 roku w całym Imperium Brytyjskim zniesiono niewolnictwo. Kryzys systemu kolonialnego doprowadził do powstania ruchów domagających się oderwania od metropolii, co ostatecznie nastąpiło 30 listopada 1966 roku (rocznice tego wydarzenia są świętem narodowym kraju). Mimo to Barbados i Wielka Brytania są połączone unią personalną – Barbados należy do Wspólnoty Narodów (Commonwealth). W 1983 roku Barbados, wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi, wziął udział w interwencji wojskowej w Grenadzie.

Z Barbadosu pochodzi piosenkarka R&B – Rihanna, DJ Carl Cox oraz Dj Puffy zdobywca tytułu Red Bull Thre3style w 2016 roku.

Podział administracyjny | edytuj kod

Stolicą Barbadosu jest położone na południowym zachodzie wyspy miasto Bridgetown. Kraj jest podzielony na 11 parafii (dystryktów) (ang. parish – „parafia”).

 Osobny artykuł: Podział administracyjny Barbadosu.

Władze | edytuj kod

Głową państwa jest monarcha Wielkiej Brytanii, którego na wyspie reprezentuje gubernator generalny. Parlament jest dwuizbowy: Izba Zgromadzenia (izba niższa; House of Assembly) oraz Senat (Senate). Wybory do 30-osobowej izby niższej odbywają się co 5 lat. Rząd może rozpisać nowe wybory w dowolnej chwili. Spośród 21 senatorów mianowanych przez gubernatora do powołania 12 wymagana jest opinia premiera, 2 – przywódcy opozycji, zaś 7 gubernator wybiera osobiście. Prawo wyborcze jest powszechne dla osób, które ukończyły 18. rok życia. Władzę ustawodawczą sprawuje premier, mianowany przez gubernatora spośród członków Izby Zgromadzenia. Rząd jest odpowiedzialny przed parlamentem. Władzę sądowniczą sprawują sądy z Sądem Naczelnym, w skład którego wchodzi dodatkowo Sąd Apelacyjny, oba składają się z 4 sędziów. Sędziów mianuje gubernator po zasięgnięciu rady premiera i przywódcy opozycji.

Gospodarka | edytuj kod

Główne dochody wyspy przynosi turystyka. Poza centrum finansowym, stolicą Bridgetown, oraz pełnymi hoteli nadmorskimi wybrzeżami, krajobraz ekonomiczny wyspy jest wiejski, gdzie ciągle uprawia się trzcinę cukrową. W 1990 roku kraj wpadł w recesję, ale obecnie rozwój gospodarczy sięga 3–5% rocznie.

BridgetownChrist Church Porty lotnicze na Barbadosie

Demografia | edytuj kod

Struktura etniczna: czarni 92,4%, biali 2,7%, mieszani 3,1% a Hindusi 1,3%[4]

Struktura wieku:

  • 0 – 14 lat: 19,7% (mężczyźni 27 659/kobiety 27 573)
  • 15 – 64 lat: 71,4% (mężczyźni 98 633/kobiety 102 020)
  • 65 lat i więcej: 8,9% (mężczyźni 9 662/kobiety 15 399)

Stopień analfabetyzmu: 97,4% osób powyżej 15. roku życia umie czytać i pisać.

Religia | edytuj kod

Struktura religijna kraju w 2010 roku według Pew Research Center[5][6][7]:

Przypisy | edytuj kod

  1. Dane za: CIA The World Factbook. [dostęp 18 grudnia 2008].
  2. a b c d e Dane dotyczące PKB na podstawie szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego na rok 2017: International Monetary Fund: World Economic Outlook Database, April 2018 (ang.). [dostęp 2018-04-18].
  3. Operation World, 2010.
  4. The World Facrbook.
  5. Religious Composition by Country, in Percentages. The Pew Research Center. [dostęp 2014-06-26].
  6. Christian Population as Percentages of Total Population by Country. The Pew Research Center. [dostęp 2014-06-26].
  7. Barbados. CIA The World Factbook. [dostęp 2014-06-26].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Commonwealth realm):
Na podstawie artykułu: "Barbados" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy