Barbara Ko Sun-i


Barbara Ko Sun-i w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Św. Barbara Ko Sun-i (ko. 고순이 바르바라) (ur. 1798 w Seulu, Korea, zm. 29 grudnia 1839 tamże) – święta Kościoła katolickiego, męczennica.

Barbara Ko Sun-i była córką Ko Kwang-song, koreańskiego męczennika z 1801 r. W wieku 18 lat wyszła za mąż za Augustyna Pak Chong-wŏn. Małżeństwo to miało troje dzieci. Barbara Ko pomagała swojemu mężowi w działalności charytatywnej, uczyła katechumenów i opiekowała się chorymi. Gdy w czasie prześladowań chrześcijan uwięziono jej męża, postanowiła sama oddać się w ręce władz. Jednak zanim zamiar ten zdążyła zrealizować, została aresztowana 27 października 1839 r. Była kilkakrotnie torturowana, gdyż chciano zmusić ją do wyrzeczenia się wiary. Została ścięta w Seulu w miejscu straceń za Małą Zachodnią Bramą 29 grudnia 1839 r. z 6 innymi katolikami (Barbarą Cho Chŭng-i, Magdaleną Han Yŏng-i, Piotrem Ch’oe Ch’ang-hŭb, Benedyktą Hyŏng Kyŏng-nyŏn, Elżbietą Chŏng Chŏng-hye i Magdaleną Yi Yŏng-dŏk). Miesiąc później stracono jej męża.

Dzień jej wspomnienia przypada 20 września (w grupie 103 męczenników koreańskich).

Beatyfikowana 5 lipca 1925 r. przez Piusa XI, kanonizowana 6 maja 1984 r. przez Jana Pawła II w grupie 103 męczenników koreańskich.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Barbara Ko Sun-i" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy