Barbara Radziwiłłówna (film)


Barbara Radziwiłłówna (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Barbara Radziwiłłówna – polski dramat historyczny z czasów Polski i Litwy XVI wieku. Historia Barbary Radziwiłłówny i jej romansu z królem Zygmuntem Augustem.

Był to pierwszy dramat historyczny w Polsce o takiej skali widowiskowości. Film był też pierwszym polskim filmem wyemitowanym przez polską telewizję. Pokaz odbył się podczas próbnej, eksperymentalnej transmisji telewizyjnej 26 sierpnia 1939 roku w Warszawie[1]. W roli tytułowej wystąpiła Jadwiga Smosarska, największa gwiazda polskiego kina w okresie dwudziestolecia międzywojennego[2].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Rok 1544. Książę litewski i następca polskiego tronu Zygmunt August podczas polowania w lesie przypadkowo spotyka piękną dziewczynę, w której zakochuje się bez pamięci. Wkrótce dowiaduje się, że jest to Barbara, pochodząca z potężnego rodu magnatów litewskich – Radziwiłłów. Pomiędzy obojgiem rodzi się gorące uczucie. Zaczynają potajemnie się spotykać i przysięgają wieczną miłość. Jednak temu związkowi przeciwna jest zarówno matka Zygmunta – królowa Bona, jak i rodzina Radziwiłłów, którzy obawiają się, że Zygmunt uczyni z niej nałożnicę. Barbara decyduje się wstąpić do klasztoru. Wówczas Zygmunt decyduje się na ślub z ukochaną. Zawierają go potajemnie, w kaplicy w rezydencji Radziwiłłów, czekając z ogłoszeniem tego faktu na sprzyjającą okazję. Gdy do Wilna dociera informacja o śmierci ojca – Zygmunta Starego, młody następca tronu wyrusza z Barbarą na Wawel[3] .

Obsada | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Początki telewizji na www.izbaskarbow.pl (pol.). [dostęp 2013-10-26]. Cytat: 26 sierpnia 1939 roku wyemitowano pierwszy program zawierający min. występ Mieczysława Fogga. W tym samym dniu wyemitowano także pierwszy film w polskiej TV. Był to obraz „Barbara Radziwiłłówna” z Jadwigą Smosarską w roli głównej.
  2. Uważam Rze Historia, nr 6 (63) czerwiec 2017, s. 7
  3. Barbara Radziwiłłówna na filmweb - zakładka opisy

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Barbara Radziwiłłówna (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy