Barbara Szatur-Jaworska


Barbara Szatur-Jaworska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Barbara Szatur-Jaworska (ur. 1955[1]) – polska politolog, polityk społeczna, gerontolog, profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego[2].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Od 1978 jest zatrudniona na Uniwersytecie Warszawskim. Była tam wicedyrektorem Instytutu Polityki Społecznej, a także prodziekanem ds. studenckich Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. Doktoryzowała się w 1986 (Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych – temat rozprawy: Uczestnictwo i aktywność ludzi starszych w życiu społecznym). Habilitowała się w 2001 (temat pracy habilitacyjnej: Starość i ludzie starzy w polityce społecznej). W kadencji 2016-2020 pełniła funkcję kierownika studiów doktoranckich na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych. Współpracowała z Instytutem Rozwoju Służb Społecznych i Akademią Teologii Katolickiej[3]. Była członkiem PZPR.[4].

Zainteresowania | edytuj kod

Najważniejsze zainteresowania badawcze to: gerontologia społeczna, metodologia i teoria polityki społecznej, służby społeczne, praca socjalna, ubóstwo, bezrobocie[3] i wykluczenie społeczne[5].

Była współtwórcą modelu wsparcia osób starszych w środowisku zamieszkania (wraz z prof. Piotrem Błędowskim, prof. Marią Zrałek i dr Zofią Szwedą-Lewandowską)[6]. Od 2017 jest członkiem zarządu Sekcji Pracy Socjalnej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego[7].

Przypisy | edytuj kod

  1. Barbara Szatur-Jaworska, viaf.org [dostęp 2019-03-04] .
  2. USOS Uniwersytet Warszawski, prof. dr hab. Barbara Szatur-Jaworska
  3. a b Komitet Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN, Szatur-Jaworska Barbara
  4. W oparciu o J. Mantel- Niećk, M. Stanowska, H. Suwała, B. Chmiel, E. Pankiewicz "Próba sił: Źródła do dziejów Uniwersytetu Warszawskiego po 13 grudnia 1981, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 1991; oraz "Kadry PZPR na Uniwersytecie Warszawskim", https://lustronauki.wordpress.com/2010/05/22/kadry-pzpr-na-uniwersytecie-warszawskim-w-1982-r/
  5. Sekcja polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, Zraniona tożsamość
  6. Rzecznik Praw Obywatelskich, Barbara Szatur-Jaworska
  7. Sekcja Pracy Socjalnej Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, HISTORIA I DZIAŁALNOŚĆ SEKCJI PRACY SOCJALNEJ PTS

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Barbara Szatur-Jaworska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy