Bardzragujn chumb


Barcragujn chumb w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Bardzragujn chumb) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Barcragujn chumb (orm. Բարձրագույն խումբ) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Armenii, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1992 roku i od samego początku zarządzana przez Ormiański Związek Piłki Nożnej (FFA). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 9 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Armenii, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Araczin chumb (II ligi ormiańskiej).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Mistrzostwa Armenii w piłce nożnej rozgrywane są od 1992 roku, po rozpadzie ZSRR. Wcześniej od 1924 rozgrywane mistrzostwa Armieńskiej SRR, a najlepsze kluby kraju uczestniczyły w mistrzostwach ZSRR. Niejednokrotnie zmieniał się format rozgrywek. Przez pierwsze trzy lata rozgrywana była tylko runda wiosenna, lecz w sezonach 1995/96 i 1996/97 rozgrywana była runda jesienna i wiosenna, a od 1997 ponownie systemem wiosna - jesień. W 1999 Wyższa liga została przemianowana na Premier liga', rozgrywki której wystartowały po raz pierwszy w sezonie 1999[1]. Od sezonu 2013/2014 przywrócono format rozgrywek jesień - wiosna. W każdym sezonie bierze udział 8 klubów {w sezonie 2014/2015 wyjątkowo 7 zespołów[2]). W sezonie 2016/17 do rozgrywek przystąpiło jedynie 6 zespołów.

System rozgrywek | edytuj kod

Obecny format ligi zakładający podział rozgrywek na 4 koła obowiązuje od sezonu 2006.

Rozgrywki składają się z 32 kolejek spotkań rozgrywanych pomiędzy drużynami systemem kołowym. Każda para drużyn rozgrywa ze sobą cztery mecze – dwa w roli gospodarza, dwa jako goście. Od sezonu 2018/19 w lidze występuje 9 zespołów. W przeszłości liczba ta wynosiła od 6 do 24. Drużyna zwycięska za wygrany mecz otrzymuje 3 punkty (do sezonu 1994 2 punkty), 1 za remis oraz 0 za porażkę.

Zajęcie pierwszego miejsca po ostatniej kolejce spotkań oznacza zdobycie tytułu Mistrzów Armenii w piłce nożnej. Mistrz Armenii kwalifikuje się do eliminacji Ligi Mistrzów UEFA. Druga oraz trzecia drużyna zdobywają możliwość gry w Lidze Europy UEFA. Również zwycięzca Pucharu Armenii startuje w eliminacjach do Ligi Europy lub, w przypadku, w którym zdobywca krajowego pucharu zajmie pierwsze miejsce w lidze – możliwość gry w eliminacjach do Ligi Europy otrzymuje również czwarta drużyna klasyfikacji końcowej. Zajęcie ostatniego miejsca wiąże się ze spadkiem drużyny do Araczin chumb.

W przypadku zdobycia tej samej liczby punktów, klasyfikacja końcowa ustalana jest w oparciu o wynik dwumeczu pomiędzy drużynami, w następnej kolejności w przypadku remisu – różnicą bramek w pojedynku bezpośrednim, następnie ogólnym bilansem bramkowym osiągniętym w sezonie, większą liczbą bramek zdobytych oraz w ostateczności losowaniem.

Skład ligi w sezonie 2019/20 | edytuj kod

Lista sezonów | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Armenii w piłce nożnej mężczyzn.

Statystyka | edytuj kod

Tabela medalowa | edytuj kod

Mistrzostwo Armenii zostało do tej pory zdobyte przez 9 różnych drużyn.

Stan na 31 maja 2019.

Przypisy | edytuj kod

  1. Armenia 1999 – RSSSF.
  2. Armenian Premier League draw took place. [dostęp 2014-08-15].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Bardzragujn chumb" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy