Barnaba (Kiedrow)


Barnaba (Kiedrow) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Barnaba, imię świeckie Władimir Wiktorowicz Kiedrow, Владимир Викторович Кедров (ur. 21 kwietnia 1931 w Wysokim) – metropolita Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w religijnej rodzinie, wielu z jego przodków było kapłanami prawosławnymi (ojciec był absolwentem seminarium duchownego, lecz nie przyjął święceń). Po ukończeniu szkoły średniej zaczął służyć jako hipodiakon w soborze Świętych Borysa i Gleba w Riazaniu. W maju 1955 został posłusznikiem w ławrze Troicko-Siergijewskiej; w grudniu tego samego roku złożył tam wieczyste śluby zakonne przed jej przełożonym, archimandrytą Pimenem (Izwiekowem). 15 lutego 1956 w soborze Objawienia Pańskiego w Moskwie patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy I udzielił mu święceń diakońskich. 9 marca 1957 został hieromnichem.

Trzy lata później otrzymał godność igumena; za pracę dla Cerkwi został w 1963 nagrodzony krzyżem z ozdobami. W 1965 mianowany archimandrytą. W 1971 reprezentował wspólnotę monastyczną ławry Troicko-Siergijewskiej na Soborze Lokalnym. 30 listopada 1976 w cerkwi św. Sergiusza z Radoneża w kompleksie Ławry miała miejsce jego chirotonia na biskupa czeboksarskiego i czuwaskiego, w której jako konsekratorzy wzięli udział patriarcha Moskwy i całej Rusi Pimen, metropolita kruticki i kołomieński Serafin, arcybiskup wołokołamski Pitirim, biskup riazański i kasimowski Szymon oraz biskup orłowski i briański Gleb. W 1984 otrzymał godność arcybiskupa, zaś w 2001 – metropolity.

W 2011 odznaczony Orderem Honoru[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Президент подписал Указ «О награждении государственными наградами Российской Федерации»

Bibliografia | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "Barnaba (Kiedrow)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy