Barquisimeto


Na mapach: 10°04′N 69°19′W/10,066667 -69,316667

Barquisimeto w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Barquisimetomiasto w Wenezueli, położone w północno-wschodniej części kraju, w górach Cordillera de Merida w dolinie rzeki Cojedes. Stolica stanu Lara.

Czwarte pod względem liczby ludności miasto kraju, zamieszkuje je 1 172 799 osób (2013).

Miasto zostało założone w 1552 jako Nueva Segovia. W 1912 zostało poważnie zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi. W 1929 r. Miasto przeszło program modernizacji przeprowadzony przez generała Juana Vicente Gomeza. Naprawił ulice, alejki i budynki m.in. Pałac Rządowy.

Obecnie stanowi ważny ośrodek przemysłowy (włókienniczy, cementowy, cukrowniczy, garbarski, ceramiczny) i handlowy (kawa, cukier, kakao i rum) tej części kraju. Miasto to także ważny ośrodek religijny i pielgrzymkowy. Znajduje się w nim nowoczesna katedra, jest ona siedzibą biskupią rzymskokatolickiej archidiecezji Barquisimeto.

Gospodarka | edytuj kod

Na terenie miasta działa kilka szpitali i klinik, fabryk, galerii handlowych oraz budynków komunikacji miejskiej.[2] W Barquisimeto funkcjonuje wiele lokali gastronomicznych i handlowych przez co napędzany jest sektor usług. Dochody z turystyki przynoszą tutejsze muzea, zabytki i atrakcje.

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Dane statystyczne miasta. World Gazetteer. [dostęp 2012-01-08].
  2. Barquisimeto - Wikitravel - Przewodnik turystyczny, wikitravel.org [dostęp 2018-03-20]  (pol.).
Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Barquisimeto" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy