Bartosz Jurkowski


Bartosz Jurkowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bartosz Jurkowski (ur. 30 marca 1974 w Białymstoku) – były polski piłkarz występujący na pozycji obrońcy, obecnie trener piłkarski.

Spis treści

Kariera piłkarska | edytuj kod

Jurkowski swoją karierę rozpoczął w Jagiellonii Białystok. W klubie tym w sezonie 1992/1993 zadebiutował w polskiej ekstraklasie, jak również strzelił w niej swego pierwszego gola. W 1994 roku przeniósł się do Stomilu Olsztyn i z klubem tym awansował wówczas do I ligi. W 1995 roku na rok przeprowadził się do Iławy, gdzie reprezentował barwy miejscowego Jezioraka. Następnym klubem w karierze Jurkowskiego okazała się być Amica Wronki, której koszulkę przywdziewał przez półtora sezonu. Wiosną 1998 roku ponownie znalazł się w kadrze Stomilu Olsztyn, z którym to po raz drugi rozstał się po sezonie 1999/2000. W czasie swej ponownej przygody z olsztyńskim klubem, w przeciągu dwóch sezonów zdobył 9 bramek w ekstraklasie. Udało mu się to głównie dlatego, że w Stomilu był specjalistą od wykonywania rzutów karnych. W 2000 roku klubową koszulkę Stomilu zamienił na trykot Orlenu Płock. Jednak w klubie tym występował w pierwszej jedenastce tylko w rundzie jesiennej sezonu 2000/2001. Później stracił miejsce w pierwszym składzie płockiego zespołu, by odzyskać je w 2002 roku po zmianie nazwy drużyny na Wisła Płock. Ekipę tę reprezentował przez dwa kolejne sezony. W 2004 roku Jurkowski zdecydował się na przeprowadzkę do Łęcznej, gdzie rozpoczął występy w Górniku. W kolejnych dwóch sezonach jego nazwisko systematycznie widniało w składzie meczowym drużyny ze stadionu przy Al. Jana Pawła II. Następnie grał w Lechii Gdańsk. Występował także w II-ligowym Ruchu Wysokie Mazowieckie z numerem 15 na koszulce. W 2010 grał także w A – klasowej BKS Jagiellonii Białystok, w której zakończył karierę piłkarską.

Kariera trenerska | edytuj kod

Od kwietnia 2010 do 2011 Bartosz Jurkowski prowadził IV ligowy Znicz Suraż[1]. Od rundy wiosennej sezonu 2011/12 wraz Jackiem Markiewiczem prowadzi III ligowy Dąb Dąbrowa Białostocka (I trener)[2][3]. Od czerwca 2010 roku wraz ze znanymi na Podlasiu byłymi piłkarzami Piotrem Matysem, Jackiem Markiewiczem, Dzidosławem Żuberkiem prowadzą Akademię Piłkarską "Talent", której prezesem jest trener piłkarski i wieloletni wychowawca młodzieży Janusz Kaczmarz.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Bartosz Jurkowski trenerem Znicza Suraż - wspolczesna.pl, www.wspolczesna.pl [dostęp 2017-11-22]  (pol.).
  2. LKS Dąb Dąbrowa Białostocka, www.lksdabdabrowa.pun.pl [dostęp 2017-11-22] .
  3. Ernest Konon na treningach Dębu Dąbrowa Białostocka, isokolka.eu [dostęp 2017-11-22]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Bartosz Jurkowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy