Barwy szczęścia


Barwy szczęścia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 22 sie 2020. Od tego czasu wykonano 4 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Barwy szczęściapolski serial obyczajowy emitowany na antenie TVP2 od 27 września 2007.

W grudniu 2007 został nominowany do nagrody Telekamery 2008, zajmując ostatecznie trzecie miejsce. W 2009 roku zdobył Telekamerę dla najlepszego serialu obyczajowego, rok później dla najlepszego oryginalnego serialu polskiego i następnie w 2011 roku dla najlepszego serialu codziennego. W 2012 roku zdobył Złotą Telekamerę, dołączając przy tym do grona polskich seriali posiadających tę nagrodę – M jak miłość i Na dobre i na złe.

2 grudnia 2010 został wyemitowany 500. odcinek serialu, 4 listopada 2013 – 1000., 23 września 2016 – 1500., zaś 12 lutego 2019 – 2000. odcinek.

Serial jest drugim (po M jak miłość) najbardziej lubianym serialem telewizyjnym pod względem liczby widzów i popularności[1].

Spis treści

Bohaterowie | edytuj kod

Obecni | edytuj kod

 • Katarzyna Górka – po sześcioletnim pobycie w Londynie, gdzie pracowała w nocnym klubie jako kelnerka topless, wróciła do kraju. Kupiła mieszkanie na Osiedlu „Pod Sosnami” i otworzyła wymarzony klub fitness. Ma synka Ksawerego, który został poczęty metodą in vitro. Jego ojcem jest Łukasz Sadowski, z którym Kasia wkrótce się związała. Została przewodniczącą wspólnoty mieszkaniowej „Pod Sosnami”. Po zamknięciu klubu, wyjechała do pracy w Dubaju, skąd powróciła po traumatycznych przejściach. Wreszcie wzięli z Łukaszem upragniony ślub.
 • Stefan i Waleria Górka – Stefan jest emerytowanym strażakiem, ojciec Kasi, a także ciemnoskórej Cariny, o której istnieniu nie miał przez lata pojęcia. Stefan jest wdowcem po zmarłej Jadzi. Związany był z Oksaną, lecz ich związek się rozpadł, gdyż Oksana nie powiedziała mu, że na Ukrainie ma męża. Obecnie Stefan związany jest z kuzynką Jadzi, Walerią, z którą się ożenił. Synek Cariny otrzymał imię na jego cześć.
 • Bożena i Bruno Stańscy – Bożena jest córką Tomasza, zaś Bruno synem Amelii. Oboje są dla siebie przybranym rodzeństwem, ale zakochali się w sobie i od pewnego czasu są również małżeństwem. Bruno był przedsiębiorcą, który miał własną firmę w Australii. Bożena pracowała kiedyś w pralni, potem w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a następnie została pracownicą firmy ochroniarskiej. Spotkało ją tam jednak spore nieszczęście. Razem z Brunem otworzyli hotel, którego menadżerką została Kasia Górka.
 • Tomasz i Amelia Wiśniewscy – Tomasz jest ojcem Bożeny, zaś Amelia matką Bruna. Amelia była przez wiele lat bezdomną, którą Tomasz znalazł w okolicy śmietników na osiedlu koło Zacisznej. Zaproponował jej pomoc, po czym zamieszkali razem, a z czasem stworzyli związek.
 • Barbara i Zenon Grzelakowie – para w średnim wieku. Oboje doświadczeni przez los, chcą w życiu spróbować zaznać szczęścia jeszcze raz. Basia prowadziła małe biuro rachunkowe na Zacisznej, a Zenek, wspólnie ze Zdzisławem i Jankiem prowadzi firmę taksówkarską. W niewyjaśnionych okolicznościach wyjechali (według nich na Jamajkę), lecz po kilku miesiącach wrócili do kraju. Obecnie mają pod swoją opieką wnuka Basi, Jasia, syna Adama i Sary.
 • Artur Chowański – Artur jest biznesmenem, po jednym nieudanym małżeństwie z żoną Elwirą (Dorota Naruszewicz) ma dwójkę dzieci Ernesta i Mikę. Pobrał się z Martą Walawską, z którą wychowywał Ewę. Marta została brutalnie zamordowana, a Artur chciał zemsty na mordercy. Po nieudanej próbie zastrzelenia zabójcy trafił do więzienia, z którego uciekł.
 • Piotr Walawski – Pierwszy mąż Marty Walawskiej, wychowywali razem owoc jego zdrady, czyli Ewę. Ich małżeństwo zakończyło się po jego licznych zdradach. Po roztaniu dziewczynka została z Martą, którą kocha i uznaje za prawdziwą mamę. Po rozwodzie związał się z Igą, przyjaciółką byłej żony, razem z którą doczekali się synka Miłosza, którego urodziła surogatka Renata, a Iga go adoptowała. Nieoczekiwanie dla wszystkich, Iga zaszła w ciążę i urodziła córkę, Monikę. Jednak i to małżeństwo się rozpadło. Iga zniknęła, a Piotr ożenił się po raz kolejny z Zosią, byłą pracownicą Artura. Zosia porzuca Artura, po tym jak ten przestaje traktować ją poważnie. Wkrótce w wyniku wypadku umiera Moniczka, o co Iga oskarża Piotra.
 • Julita i Józek Sałatka – on jest piłkarzem, a ona pracuje w klubie fitness jako masażystka. Byli już kiedyś ze sobą związani, ale Józek z nią zerwał, gdy dowiedział się, że jego ukochana okłamała go w sprawie ciąży. Po pewnym czasie okazała się, że Julita rzeczywiście jest w ciąży. W trakcie meczu, w którym grał Józek, wybuchła panika, gdyż psychopata podłożył bombę. Julita została staranowana przez tłum widzów i trafiła do szpitala, gdzie urodziła w 26. tygodniu synka, Józia. Chłopiec nie przeżył. Niedawno urodziła zdrową córeczkę Julię.
 • Urszula Karaś – matka Julity.
 • Anna i Jerzy Marczakowie – Jerzy był burmistrzem Zakrzewia, a Anna dyrektorką szkoły. Po skończeniu kadencji mężczyzna założył firmę wraz z Bogdanem Zwoleńskim. Marczak jest zasadniczy – bardzo ważna jest dla niego reputacja i dobra opinia, podczas gdy Anna jest ciepłą i serdeczną osobą. Marczakowie mają dwie dorosłe córki, Malwinę i Julię. Najstarsza córka Zwoleńskich – Magda jest w istocie córką Jerzego. Anna miała romans ze swoim uczniem, Jakubem. Próbowali odbudować swoje małżeństwo, lecz nie udało się. Anna wyjechała do Julii i Pawła do Włoch. Niedawno doszło do rozwodu.
 • Natalia Zwoleńska – córka Małgorzaty i Bogdana oraz siostra Magdy i Pawła. Studiowała prawo w Warszawie. Ma córkę Leę.
 • Małgorzata Zwoleńska – mieszka w Warszawie i ma trójkę dzieci ze swoim byłym mężem: najstarszą Magdę, Pawła i Natalię. Małgorzata zajmuje się obecnie handlem nieruchomościami. W trakcie małżeństwa z Bogdanem, zdecydowała się na studia. Kiedy z nich zrezygnowała, wyjechała do Włoch, żeby pomóc synowi i synowej w opiece nad wnukiem, Grzesiem. Rozwiedli się, Bogdan związał się z Alicją, byłą szefową Magdy. Po bardzo wielu latach ponownie związała się z Jerzym.
 • Bogdan Zwoleński – mieszka w Zakrzewiu, obecnie jest związany z Alicją, z którą ma syna, z Małgorzatą ma dwójkę dzieci: najstarszą, Pawła i Natalię. Bogdan prowadził sklep z materiałami budowlanymi. Małgorzata ma córkę Magdę z Jerzym Marczakiem.
 • Jolanta Grzelak-Kozłowska z domu Barczyk – była żona Zenka Grzelaka, którego w czasie małżeństwa na długi czas porzuciła i wyjechała z córką, Justyną, na wiele lat do Włoch. Jej mężem jest Janek Kozłowski, prowadzący hotel dla psów, z którym ma syna Zenka. Odkupiła klub od Katarzyny Górki klub fitness, który później sprzedała.
 • Zdzisław i Róża Cieślakowie – Zdzisław przez lata pracował w warsztacie samochodowym Zenona Grzelaka. Cieślakowie mają syna, Władka, który jest gejem. Władek jest ojcem Kajtka, syna Sabiny.

Byli | edytuj kod

 • Julia i Paweł Zwoleńscy – pochodzą z Zakrzewia, poznali się w liceum. Po różnych perypetiach – wypadku i uzależnienia się od narkotyków Pawła, zdrad i kłopotów finansowych – mają nadzieję zacząć nowy etap w swoim życiu biorąc ślub kościelny. Po ukończeniu studiów Julia wraz z mężem wyjechała do Włoch na stypendium, gdzie urodziła syna, Grzesia. Później urodziła drugie dziecko córeczkę.
 • Marta Walawska – Marta była dziennikarką. Pracowała m.in. w Damie czy Szoku, prowadziła swoją działalność, jej pierwszym mężem był Piotr Walawski, z którym wychowywała owoc jego zdrady Ewę, drugim Robert Romanowski, a od niedawna była żoną Artura Chowańskiego, z którym wychowywała córeczkę swojego pierwszego męża Piotra. Po pewnym czasie Walawska zostaje brutalnie zamordowana przez Krzepińskiego.
 • Ksawery Rybiński – był mężem Kasi Górki, którą zdradził z Kingą, która była z nim w ciąży. Gdy Kinga straciła dziecko Ksawery informuje Kasię, że dziecko Kingi to było również jego dziecko w czym informuję ją o zdradzie. Wściekła Kasia decyduje się na rozwód z ukochanym. Po pewnym czasie Ksawery dowiaduje się, że ma raka i ponownie zbliża się do Kasi. Kasia urodziła syna a w akcie urodzenia jego za biologicznego ojca podaje Ksawerego. Ksawery umarł po tym, gdy trzymał swoje dziecko na rękach.
 • Maria Pyrka-Złota – ma pięcioro dzieci: Stasia, Wojtka, Agatę, Huberta i Iwonę. Mieszkała w domu na Zacisznej, wraz z rodzicami – Teresą i Fryderykiem. Jej mąż Roman był ratownikiem medycznym, a Maria założyła firmę sprzątającą. Roman zmarł na zawał serca w Sylwestra, będąc na miejscu wypadku samochodowego. Wyszła za mąż za Marka Złotego – informatyka którego poznała gdy sprzątała w jednej z firm. W drodze powrotnej z Finlandii ulegli wypadkowi samochodowemu, wskutek którego w wyniku odniesionych obrażeń zmarła, tracąc przy tym dziecko którego się spodziewali razem z Markiem.
 • Magdalena i Sebastian Kowalscy – córka Małgorzaty Zwoleńskiej i Jerzego Marczaka przyrodnia siostra Natalii i Pawła od strony matki oraz Malwiny i Julii od srony ojca. Początkowo była związana z Tomkiem, policjantem, jednak bez powodu zaczął tracić do dziewczyny zaufanie. Po jakimś czasie Magda poznała Krzysztofa Redyka, ojca Irka (chłopaka swojej siostry), z którym postanowiła rozpocząć nowy związek. W dniu swoich urodzin została uwięziona przez Tomka we własnym mieszkaniu i przetrzymywana przez niego. Po wielu zawirowaniach miłosnych związała się z Sebastianem Kowalskim, kolegą Marka Złotego i wspólnie wychowywali jego córkę, która po śmierci matki wróciła do kraju. Rozstali się.
 • Dorota i Michał Jeleniowie – rodzice Franka. Chłopiec od urodzenia jest głuchoniemy. Michał ma własną firmę remontową, w której najlepszym pracownikiem jest Adam Jakubik. Jeleń jest także przewodniczącym wspólnoty mieszkaniowej na osiedlu „Pod Sosnami”. Dorota pracuje na własną rękę jako kosmetyczka i asystentka charakteryzatorki przy sesjach zdjęciowych. Wyjechali do Prowansji w związku z półrocznym kontraktem jaki przyjął Michał.
 • Teresa i Fryderyk Struzikowie – rodzice Marii Pyrki. Mieszkają w jednym domu na ulicy Zacisznej z córką, zięciem i wnukami. Oboje są na emeryturze, Teresa dorabia jako krawcowa. W tej chwili Teresa przebywa w szpitalu z powodu wylewu krwi do mózgu. Specjalnie dla nich została zorganizowana impreza powiązana ze zbiórką pieniędzy pt.: „Wiosłujemy dla Teresy i Fryderyka”.
 • Izabela i Rafał Gordonowie – Rafał jest endokrynologiem. Izabela zajmuje się domem. Po ślubie z Rafałem zerwała kontakty ze swoją rodziną, która nie akceptowała jej małżeństwa. Gordonowie przez kilka lat mieszkali w Australii. Rafał bywał agresywny wobec żony, co stanowi główny powód małżeńskich kłopotów. Mają małego syna Szymka. Wyjechali do Australii.
 • Mariola i Tadeusz Barczykowie – dziadkowie Justyny i Zenusia, rodzice Joli, byli teściowie Zenka. Mieszkają pod jednym dachem z córką, partnerem córki – Jankiem.
 • Kaja Jakubowska – siostra Eweliny, córka Hanny i Andrzeja. Siedziała w więzieniu za malwersacje finansowe, obecnie jest na zwolnieniu warunkowym. Pracowała w firmie sprzątającej Marii Pyrki. Miała romans z Piotrem Walawskim.
 • Hanna i Andrzej Jakubowscy – rodzice Kai i Eweliny, dziadkowie Ewy. Po śmierci córki długo walczyli o prawa rodzicielskie nad wnuczką.

Obsada | edytuj kod

Spis serii | edytuj kod

Oglądalność | edytuj kod

 • 27 września 2007 premierowy odcinek został obejrzany przez 5 625 286 widzów[4].
 • Według danych Nielsen Audience Measurement serial oglądany jest przez średnio 4,5 mln widzów[5].
 • 4 kwietnia 2011 wyemitowano odcinek, który został obejrzany przez 6 825 396 widzów. Przełożyło się to na 41,03% udziałów na rynku w grupie widzów 4+ oraz 42,56% udziałów w grupie 16–49[6].

Czołówka i napisy końcowe | edytuj kod

Czołówka | edytuj kod

Pierwsza czołówka serialu przedstawiała Pawła i Julię Zwoleńskich, Stefana, Jadwigę i Kasię Górków, Iwonę, Huberta, Agatę, Wojtka i Stasia Pyrków, Marię i Romana Pyrków, Martę i Piotra Walawskich, Barbarę Jakubik i Zenona Grzelaka oraz Michała, Dorotę i Franka Jeleniów. Przedstawione zostały wizerunki postaci lub rodzin oraz imię i nazwisko aktora. W 2008 dokonano zmian: dodano do nazwiska Anny Piróg, jej ślubne nazwisko – Karaszkiewicz. Od 2010 w wizerunku rodziny Górków występują tylko Stefan i Kasia. W odcinku 1 muzyki tytułowej serialu nie było, ale był w zamian podkład muzyczny „Twoje szczęście” w wykonaniu Agnieszki Wilczyńskiej. W odcinkach 2–642 w czołówce wykorzystano fragment piosenki Bartka Wrony pt. „Barwy szczęścia”.

W 2011 roku powstała druga czołówka, która używana była w odcinkach 643–1501. Występowali w niej Marysia z dziećmi (Pyrkowie), Alek i Iwona, Marta z Robertem i Ewunią, Jeleniowie z synem, Ludmiła i Kostek, Stefan i Oksana, Kasia z Ksawerym, Zenek i Basia, Sara i Jaś oraz Władek z Sabiną i Kajtkiem. Od odcinka 771 w czołówce nie występuje Ksawery. Jako podkład muzyczny czołówki użyto utworu zespołu LOV pt. „Wiem”.

W 2016 roku powstała trzecia czołówka, używana w odcinkach 1502–1906. Występowali w niej Hubert, Klara, Agata, Paweł i Iwona (Pyrkowie), Kasia z Łukaszem, Tomasz z Amelią i Bożeną, Magda i Natalia, Zenek i Basia, Marta z Arturem i Ewunią, Stefan i Waleria, Władek i Sabina oraz Kajtek z Oliwią i Angelą.

W 2018 roku powstała czwarta czołówka, która jest używana od odcinka 1907. Występują w niej Hubert, Klara, Agata, Paweł i Iwona (Pyrkowie); Kasia z Łukaszem; Tomasz, Amelia, Bożena i Bruno; Julita i Józek; Zenek i Basia; Borys, Aldona i Regina; Natalia i Lea; Stefan i Waleria; Władek i Sabina oraz Kajtek z Oliwią, Zuzią i Filipem.

Napisy końcowe | edytuj kod

W przeszłości serial kończyła m.in. piosenka „Tajemnica” zespołu Manchester, „Jesteś częścią mnie” zespołu For Teens czy „Niekochanie” zespołu Pin. Następnie serial kończyły „Mamy czas” Ewy Jach, „Dzwonię do Ciebie” Mariusza Urbaniaka, „Jesteś częścią mnie” grupy For Teens, „Winny” Mateusza Mijala i Libera, „1000 m nad Ziemią” Mroza i „Za każdym razem” Juli. Później kończyły: „Nie patrzę w dół” Natalii Szroeder i Libera, „Szkoła marzeń” grupy Pectus, „Czystego serca” grupy Wilki, „Nie powiem jak” Honoraty „Honey” Skarbek, „We mgle” Eweliny Lisowskiej, „Jak pierwszy raz” Kombii, „Prywatna Madonna” Ani Wyszkoni, „Lecę tam” Kasi Popowskiej, „Między słowami” Kasi Cerekwickiej, „Poza mną” Marty Bijan, „Naucz mnie” Sarsy, „7 rzeczy” Libera i Mateusza Ziółko, „Pomimo burz” Antka Smykiewicza, „Dach”, „Nadzieja” oraz „Sens” Tabba i Sound’n’Grace, „W płomieniach” Mateusza Ziółko, „Dobrego dnia” oraz „Milion słów” Juli, „Bezdroża” Sylwii Grzeszczak i Mateusza Ziółko, „Na niby” Arka Kłusowskiego, „Szkło” Mateusza Ziółko, a także „100” Sound’n’Grace i Filipa Lato, „Tętno” Juli i „Czy chcesz czy nie” Filipa Lato. Obecnie serial kończą: „Dobre myśli” Sylwii Grzeszczak i Libera.

Uwagi | edytuj kod

 1. Stan na 5 czerwca 2020 r.
 2. W okresie od 1 września 2014 do 1 marca 2016.

Przypisy | edytuj kod

 1. Gwiazdy i programy TVP w plebiscycie Telekamery 2011 (pol.). W: TVP [on-line]. tvp.pl, 2 listopada 2010. [dostęp 2017-09-08].
 2. Cennik – Sierpień – TVP – Telewizja Polska. [dostęp 2018-07-27].
 3. "M jak…": Skandaliczna decyzja TVP rozwścieczy fanów?, swiatseriali.interia.pl [dostęp 2019-08-05]  (pol.).
 4. 'Tylko miłość' obniża oglądalność Polsatu (pol.). W: Wirtualne Media [on-line]. wirtualnemedia.pl, 1 października 2007. [dostęp 2017-09-08].
 5. Najpopularniejsze w TVP (pol.). W: Świat Seriali [on-line]. swiatseriali.pl, 14 maja 2012. [dostęp 2017-09-08].
 6. Kolejny rekord oglądalności „Barw szczęścia” – prawie 7 mln widzów (pol.). W: Poradnik [on-line]. poradnik.portale.nazwa.pl, 5 kwietnia 2011. [dostęp 2017-09-08].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Barwy szczęścia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy