Basmat Tab’un


Na mapach: 32°44′25″N 35°09′25″E/32,740278 35,156944

Basmat Tab’un w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Basmat Tab’un (hebr. בסמת טבעון; arab. بسمة طبعون; ang. Basmat Tab’un) - samorząd lokalny położony w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Niewielka miejscowość zamieszkana przez Beduinów, której największą zaletą jest położenie wśród porośniętych dębowym lasem wzgórz Dolnej Galilei. Stanowi to o walorach turystycznych Basmat Tab’un.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Miasteczko Basmat Tab’un jest położone na wzgórzach, które zamykają od północnego zachodu intensywnie użytkowaną rolniczo Dolinę Jezreel w Dolnej Galilei, na północy Izraela. W jego otoczeniu znajdują się miasteczka Kirjat Tiwon, Ka’abije-Tabbasz-Hajajre i Ramat Jiszaj, kibuce Harduf i Allonim, moszawy Bet Lechem ha-Gelilit i Allone Abba, wioska komunalna Nofit, oraz wioski arabskie Hilf i Sawaid Chamrija[1].

Basmat Tab’un jest położone w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Środowisko naturalne | edytuj kod

Miejscowość leży na wysokości od 180 do 210 metrów n.p.m. na wzgórzach, które zamykają od północnego zachodu intensywnie użytkowaną rolniczo Dolinę Jezreel w Dolnej Galilei. Na zachodzie rozciąga się grzbiet górski Reches Keszet (226 m n.p.n.). Po stronie wschodniej rozciąga się duży kompleks leśny Alonei Aba. Okoliczny teren opada w kierunku północnym do wadi strumienia Cipori, i na południowy wschód do Doliny Jezreel[1].

Historia | edytuj kod

Osada powstała w drugiej połowie XX wieku, jednak przez bardzo długi czas istniała jedynie jako nieformalna arabska wioska. Zamieszkiwali tu członkowie pół-koczowniczego plemienia beduińskiego. Bardziej na północy istniały beduińskie osady Hilf i Sawaid, a po stronie zachodniej al-Zubejdat. W 1962 roku władze izraelskie przyjęły plan przymusowego osadnictwa Beduinów i jako pierwsze miejsce osadnictwa wskazano Basmat Tab’un. Oznaczało to oficjalne uznanie wioski. Basmat Tab’un nie posiadała jednak własnych gruntów rolnych, dlatego jej mieszkańcy zatrudniali się w okolicznych zakładach produkcyjnych lub angażowali się we własną działalność gospodarczą. Aby wesprzeć proces osiedlania Beduinów, w 1965 roku Basmat Tab’un przyznano prawa samorządu lokalnego, a rok później otworzono szkołę podstawową. W ciągu roku czasu przygotowano plan budowy podstawowej infrastruktury (elektryfikacja, wodociągi i drogi dojazdowe), a mieszkańcom umożliwiono zakup gruntów i budowę nowych domów. Jednocześnie wybudowano budynki użyteczności publicznej. W ten sposób powstała infrastruktura objęła trzy osiedla mieszkaniowe[2]. Pod koniec XX wieku istniały plany utworzenia strefy przemysłowej dla Basmat Tab’un, nie zostały one jednak zrealizowane. W 2000 roku plany odrzucono na rzecz rozwoju sąsiedniej żydowskiej miejscowości Kirjat Tiv'on. Obie miejscowości posiadają jednak wspólny plan rozwoju gospodarczego i wspólnie koordynują rozwój budownictwa[3].

Rozwój okolicznych osad beduińskich przebiegał bardzo różnorodnie. W 1966 roku władze izraelskie utworzyły z dwóch odrębnych wiosek jedną miejscowość Sawaid Chamrija, której rozwój wsparto poprzez rozbudowę infrastruktury[4]. Osada Hilf nadal pozostaje nieformalnym skupiskiem osobno położonych wśród wzgórz domów. Dalsze losy osady al-Zubejdat usiłowano rozwiązać poprzez połączenie administracyjne z Basmat Tab’un. Władze jednak odmówiły wydania na to zgody, a w maju 2006 roku nastąpiła administracyjna rozbiórka połowy budynków al-Zubejdat (uznano je jako samowole budowlane). Pozostałym domom grozi podobny los w przyszłości[5]. W maju 2011 roku rząd Izraela zatwierdził czteroletni plan rozwoju społeczności beduińskich na północy. Wartość wszystkich projektów wyniosła 350 mln ILS. Plan objął także Basmat Tab’un[6].

Demografia | edytuj kod

Zgodnie z danymi Izraelskiego Centrum Danych Statystycznych w 2011 roku w miejscowości żyło ponad 7 tys. mieszkańców, w 100% Beduini. Wskaźnik wzrostu populacji wyniósł w 2011 roku 1,4%. W roku tym urodziły się 163 dzieci, a zmarło 138 osób (odnotowano 1 zgon niemowląt). Według danych za 2011 rok liczba pracowników wynosiła 2254, a liczba osób pracujących na własny rachunek wynosiła 153. Średnie miesięczne wynagrodzenie w 2010 roku wynosiło 4773 ILS (średnia krajowa 7522 ILS). Zasiłki dla bezrobotnych pobierało 38 osób, w tym 28 mężczyzn (średni wiek: 39 lat). Świadczenia emerytalne oraz renty pobierało 307 osób, a zapomogi społeczne 515 osób (w tym 43 zasiłki pielęgnacyjne, 187 inwalidzkie, osób niepełnosprawnych w innym znaczeniu 22, oraz 30 pracujących inwalidów)[7].


Źródło danych: Central Bureau of Statistics[8].

Symbole | edytuj kod

Siedziba lokalnych władz samorządowych w Basmat Tab’un Meczet w Basmat Tab’un

Herb Basmat Tab’un został oficjalnie przyjęty w 1990 roku. Przedstawia on kilka symboli charakterystycznych dla kultury Beduinów. Na pierwszym planie umieszczono jeźdźca na koniu, co nawiązuje do beduińskich tradycji pasterskich. W tle widnieje meczet i minaret, co obrazuje muzułmańską wiarę mieszkańców. Po obu bokach herbu widnieją gałązki oliwne, co nawiązuje do rosnących w tej okolicy drzew oliwnych. Dodatkowo, na herbie widnieje nazwa miejscowości napisana w języku arabskim (بسمة طبعون) i hebrajskim (בסמת טבעון)[9].

Polityka | edytuj kod

Siedziba rady samorządowej znajduje się w budynku przy ulicy Icchaka Rabina[1]. Przewodniczącym rady jest Muhammad Zubeidat[10].

Gospodarka i infrastruktura | edytuj kod

Lokalna gospodarka opiera się głównie na handlu i rzemiośle. Część mieszkańców dojeżdża do pracy w pobliskich strefach przemysłowych. Miejscowość nie posiada własnego szpitala, jest tu tylko przychodnia zdrowia. Najbliższymi są: Centrum Medyczne Doliny w Afuli[11] oraz szpitale w Hajfie lub Nazarecie.

Transport | edytuj kod

Miejscowość jest położona na zupełnym uboczu, w oddaleniu od głównych arterii komunikacyjnych Dolnej Galilei. Z miejscowości wyjeżdża się lokalną drogą na południowy zachód. Dojeżdża się nią do ronda, z którego jadąc na północny zachód dojeżdża się do sąsiedniej miejscowości Kirjat Tiwon. Natomiast jadąc na południowy wschód dojeżdża się do drogi nr 7513 pomiędzy moszawem Allone Abba a kibucem Allonim. Drogą tą dociera się do położonego na południu skrzyżowania z droga nr 75. Głównym środkiem transportu publicznego są lokalne autobusy linii Kavim. Przez cały dzień autobusy regularnie odjeżdżają do Hajfy i sąsiedniej miejscowości Kirjat Tiv'on, skąd jest więcej połączeń autobusowych[1].

W 2011 roku w miejscowości było zarejestrowanych 1936 pojazdów silnikowych, w tym 1462 samochodów osobowych (średnia wieku samochodów prywatnych wynosiła 11 lat)[7].

W odległości 14 km na północnym zachodzie znajduje się port lotniczy Hajfa obsługujący połączenia międzynarodowe[12].

Architektura | edytuj kod

Miejscowość składa się z trzech osiedli mieszkaniowych (Masa'ikh Sa'ida - 1985, Khilf - 1992, Zubidat - 1995), które nie posiadają zintegrowanej infrastruktury, która umożliwiałaby korzystanie z budynków publicznych i usług komunalnych. Zabudowa powstała chaotycznie i składa się z niewielkich jednorodzinnych domów. Basmat Tab’un ma wspólny plan rozwoju z sąsiednią żydowską miejscowością Kirjat Tiv'on. Umożliwia to koordynowanie budowy nowych domów mieszkalnych.

Edukacja i kultura | edytuj kod

Zgodnie z danymi Izraelskiego Centrum Danych Statystycznych w Basmat Tab’un mieszczą się 4 przedszkola oraz 3 szkoły podstawowe. W 2011 roku w 59 klasach szkolnych uczyło się ponad 1,5 tys. uczniów, w tym ponad 900 w szkołach podstawowych. Średnia liczba uczniów w klasie wynosiła 26[7]. Dodatkowo w miejscowości realizowane są kursy przysposobienia zawodowego dla dziewcząt (pracownika socjalnego, kosmetyczki) i dla chłopców (naprawy sprzętu komputerowego i elektryka)[13]. W miejscowości jest ośrodek kultury oraz niewielki amfiteatr, w którym czasami organizowane są koncerty muzyczne.

Sport i rekreacja | edytuj kod

Miejscowość posiada własne boisko do piłki nożnej oraz salę sportową. Jest tutaj młodzieżowa drużyna piłki nożnej[14]. Okoliczne wzgórza są porośnięte lasami i stanowią atrakcyjne tereny do pieszych wędrówek[15]. Kompleks leśny Alonei Aba składa się głównie z dębowego drzewostanu. Można tu natrafić na kwitnące wiosną duże ilości zawilców[16].

Turystyka | edytuj kod

W 1994 roku na sąsiednich wzgórzach położonych na południe od miejscowości, utworzono Rezerwat przyrody Allone Abba. Chroni on unikatowy zespół leśny dębów, a także pistacji, szarańczyn strąkowych i judaszowców[17].

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d Opis na podstawie map Google.
 2. Basmat Tab’un (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-11-25].
 3. O Kiryat Tivon (hebr.). W: Kiryat Tiv'on Municipality [on-line]. [dostęp 2014-01-21].
 4. Sawaid Chamrija (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2014-01-21].
 5. Tarek Ibrahim: On the Margins - Annual Review of Human Rights Violations of the Arab Palestinian Minority in Israel 2006 (ang.). W: Arab Association for Human Rights [on-line]. 2007. [dostęp 2014-01-21].
 6. Tovah Lazaroff: NIS 350m. plan approved for Beduin in North (ang.). W: The Jerusalem Post [on-line]. 2011-05-16. [dostęp 2014-01-22].
 7. a b c Dane statystyczne Basmat Tab’un (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2014-01-22].
 8. Dane statystyczne (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2014-01-22].
 9. Dov Gutterman: Mo'atza Mekomit Basmat Tiv'on (ang.). W: Flags of the World [on-line]. 2007-07-07. [dostęp 2012-11-25].
 10. Lokalna Rada Basmat Tab’un (hebr.). W: Masham [on-line]. [dostęp 2014-01-25].
 11. HaEmek Medical Center (hebr.). W: HaEmek Medical Center [on-line]. [dostęp 2014-01-25].
 12. Haifa Airport (ang.). W: Airports-Worldwide [on-line]. [dostęp 2014-01-25].
 13. Wydział Opieki Społecznej (hebr.). W: Basmat Tab’un Municipality [on-line]. [dostęp 2014-01-25].
 14. Basmat Tab’un (hebr.). W: The Israel Football Association [on-line]. [dostęp 2014-01-25].
 15. Wędrówki wokół Basmat Tab’un (hebr.). W: In My Back Yard [on-line]. [dostęp 2014-01-25].
 16. Opisy z mapy Amudanan
 17. Alonei Abba Nature Reserve (ang.). W: Israel Traveler [on-line]. [dostęp 2015-02-19].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Basmat Tab’un" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy