Baszir al-Dżumajjil


Baszir al-Dżumajjil w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Baszir al-Dżumajjil, Baszir Dżemajel (fr. Bachir Gemayel, arab. بشير الجميل; ur. 10 listopada 1947 w Bejrucie, zm. 14 września 1982 w Bejrucie) – libański polityk, Maronita, dowódca wojskowy; prezydent Libanu.

Spis treści

Rodzina | edytuj kod

al-Dżumajjil był synem Pierre'a al-Dżumajjila i bratem Amina al-Dżumajjila – libańskich polityków z wpływowej rodziny szejków Dżumajjil z Bikfajji. Z żoną Solange miał dwie córki: Maję[1] i Youmnę oraz syna Nadima[2].

Kariera polityczna | edytuj kod

Ukończył studia prawnicze i prowadził praktykę adwokacką. Karierę polityczną rozpoczął w 1962, wstępując do partii "Kataeb". W czasach wojny domowej w Libanie stanął na czele zbrojnych oddziałów tej partii. Był pierwszym, charyzmatycznym przywódcą prawicowych Sił Libańskich i zwolennikiem ścisłego sojuszu z Izraelem. W 1978 w czasie "studniowej wojny" wyparł oddziały wojsk syryjskich z obszarów zamieszkanych przez chrześcijan. Przyczynił się także do przerwania przez Syryjczyków oblężenia Zahle. Z drugiej zaś strony odpowiada za brutalną eliminację liderów konkurencyjnych frakcji chrześcijańskich, m.in. Tony'ego Farandżijji[3].

23 sierpnia 1982 został wybrany przez parlament prezydentem Libanu, choć muzułmańscy deputowani zbojkotowali głosowanie. 14 września tego samego roku, na dziewięć dni przed rozpoczęciem urzędowania, został zamordowany przez prosyryjskiego bojówkarza, Habiba Chartouniego[4]. Do dnia dzisiejszego Baszir al-Dżumajjil jest idolem wielu konserwatywnych maronitów.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Zginęła 23 lutego 1980 roku, w wieku 2 lat, w wybuchu samochodu-pułapki; www.liberty05.com (ang.)
  2. Obecny deputowany libańskiego Zgromadzenia Narodowego z ramienia Kataeb; www.nadimgemayel.com (ang.)
  3. www.liberty05.com (ang.)
  4. Historical Fact: The Assassination of Bashir Gemayel – www.lebaneseforces.com (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Baszir al-Dżumajjil" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy