Bataceae


Bataceae w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Batis maritima na plaży Kanaha na wyspie Maui (Hawaje)

Bataceaerodzina z rzędu kapustowców (Brassicales). Jest to takson monotypowy z jednym rodzajem Batis obejmującym dwa gatunki. Rośliny te to halofity występujące na wybrzeżach mórz i oceanów w północnej Australii i na Nowej Gwinei (B. argillicola) oraz w południowej części Ameryki Północnej i północnej Ameryki Południowej (B. maritima). Ten drugi gatunek inwazyjny jest poza tym na innych obszarach, m.in. na Hawajach[3]. Owoce i nasiona rozprzestrzeniane są drogą morską – mogą przetrwać kilka miesięcy unosząc się w wodzie[4]. Liście spożywane bywają w sałatkach[3].

Morfologia | edytuj kod

Pokrój
Półkrzewy o nagich (przeważnie) pędach[4] sięgających 1,5 m wysokości[3]. Pędy łukowato wygięte lub płożące się[4].
Liście
Naprzeciwległe, pojedyncze, siedzące, z drobnymi przylistkami. Blaszka liściowa zgrubiała (gruboszowata, całobrzega[4].
Kwiaty
Rozdzielnopłciowe, rośliny dwupienne lub jednopienne. Kwiaty drobne, promieniste, zebrane w szczytowe lub wyrastające w kątach liści kłosy (kotki). W kwiatach męskich 4 lub 5 białych listków okwiatu, pręciki 4 lub 5, z okazałymi nitkami. Kwiaty żeńskie bez okwiatu. Słupek jeden, z dwóch owocolistków, zwieńczony rozwidlonym znamieniem[4].
Owoce
Pestkowiec z 1 do 4 nasion[4].

Systematyka | edytuj kod

Pozycja systematyczna według APweb (aktualizowany system APG IV z 2016)

Jedna z rodzin w obrębie rzędu kapustowców. Dawniej ze względu na podobieństwa morfologiczne do zajmujących podobne siedliska halofilne roślin z rodziny komosowatych Chenopodiaceae rodzina ta zaliczana była do rzędu Chenopodiales. Odkrycie istotnych różnic na poziomie biochemicznym, anatomicznym i różnic w liczbie chromosomów podważyło taką klasyfikację[4]. Zresztą rodzaj klasyfikowano w sumie do 12 różnych rodzin[3]. Stwierdzenie glukozynolanów i mirycetyny oraz pokrewieństwa na podstawie badań molekularnych pozwoliło zaliczyć tę rodzinę do kapustowców Brassicales. W obrębie rzędu jest najbliżej spokrewniona z siostrzaną rodziną Salvadoraceae[4][1].

Podział rodziny[4]

Rodzaj Batis P. Browne

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2018-10-23].
  2. James L. Reveal: Indices Nominum Supragenericorum Plantarum Vascularium – B. [dostęp 2016-04-23].
  3. a b c d Heywood V. H., Brummitt R. K., Culham A., Seberg O.: Flowering plant families of the world. Ontario: Firely Books, 2007, s. 57-58. ISBN 1-55407-206-9.
  4. a b c d e f g h i Robert F. Thorne: Bataceae. W: Flora of North America [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2016-04-23].
Na podstawie artykułu: "Bataceae" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy