Batman przyszłości


Batman przyszłości w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Batman przyszłości (ang. Batman of the Future – wersja w Europie, Ameryce Łacińskiej, Australii i Nowej Zelandii; Batman Beyond – wersja amerykańska) – amerykański serial animowany, którego akcja dzieje się 50 lat po wydarzeniach serialu Batman: TAS (1992-1995). Z pierwszego odcinka widz dowiaduje się, że 20 lat wcześniej postarzały Batman zaprzestaje walki z przestępczością, zmuszony do tego przez wiek i kłopoty z sercem. W czasach współczesnych akcji serialu stary Bruce Wayne walczy o utrzymanie kontroli nad swoją korporacją, WayneCorp, którą częściowo przejął bezlitosny miliarder Derek Powers (zmieniając jej nazwę na Wayne-Powers). Jak wychodzi na jaw, Derek Powers finansuje badania nad bronią biologiczną, co odkrywa Warren McGinnis, jeden z jego pracowników. Odkrycie swoje przypłaca życiem.

Syn Warrena, Terry McGinnis, spotyka pewnego dnia Bruce’a Wayne’a, uciekając przed bandą Jokersów. Wayne przepędza gang, co nadweręża jednak jego siły, toteż Terry pomaga mu w powrocie do rezydencji Wayne’ów. Tam Terry odkrywa przez przypadek Bat-Jaskinię oraz fakt, że Bruce Wayne był niegdyś Batmanem. Powodowany chęcią zemsty na Jokersach (którzy według niego są odpowiedzialni za śmierć jego ojca) Terry bez pozwolenia zakłada najnowszy kostium Batmana i próbuje ich ukarać. Okazuje się jednak, że Jokersi zostali użyci przez Powersa w charakterze kozłów ofiarnych i że to właśnie Powers jest odpowiedzialny za śmierć jego ojca. W konfrontacji z Powersem ten ostatni staje się ofiarą własnej broni chemicznej – aczkolwiek dzięki szybkiej pomocy lekarskiej zachowuje życie, to na skutek serii naświetleń koniecznych do neutralizacji toksyny jego ciało staje się radioaktywne. Od tej pory Powers stanie się głównym przeciwnikiem Batmana jako przestępca o pseudonimie Pomór (ang. Blight).

Sam Wayne, aczkolwiek początkowo jest przeciwko temu, by Terry stał się nowym Batmanem, w końcu dochodzi jednak do wniosku, że Gotham potrzebuje Batmana, toteż udziela swojej zgody, służąc odtąd Terry’emu swoją wiedzą i doświadczeniem.

Tak rozpoczyna się historia nowego Batmana – następcy Bruce’a Wayne’a. Jedynymi osobami, które znają tajną tożsamość Batmana, jest koleżanka Terry’ego Max Gibson i pani komisarz Barbara Gordon, dawna Batgirl. W ciągu najbliższych 15 lat sekret pozna też jego dziewczyna, Dana Tan. Na końcu okazuje się, że Terry McGinnis jest synem Bruce’a Wayne’a, jako element rządowego projektu „Batman Beyond” prowadzonego przez Amandę Waller.

Terry mieszka razem z matką, Mary McGinnis, oraz młodszym bratem, Mattem McGinnisem.

Spis treści

Wersja polska | edytuj kod

Wersja polska: Master Film na zlecenie Warner Bros.
Reżyseria:

Dialogi:

Dźwięk:

Montaż:

Kierownictwo produkcji: Ewa Chmielewska
Wystąpili:

i inni

Odcinki | edytuj kod

  • Serial ten emitowany był w Polsce najpierw przez Polsat, aczkolwiek tylko pierwsze 13 odcinków, pod tytułem Batman: Dwadzieścia lat później w wersji lektorskiej (lektorem był Mirosław Utta) od 9 lutego 2000 roku w poniedziałki, środy i piątki o 15 z powtórkami następnego dnia powszedniego o 7:30. Później wszystkie 52 odcinki pojawiły się z dubbingiem na Cartoon Network 5 listopada 2001 roku (już pod oficjalnym tytułem Batman przyszłości), sam serial został też później włączony do bloku Toonami 4 listopada 2002 roku.
  • Powstał również film wydany na VHS i DVD: Batman: Powrót Jokera (polska premiera 11 stycznia 2002).
  • W odcinku Znikająca Inka, słychać przez kilkanaście sekund muzykę z serialu Batman: The Animated Series. Gdy „stary Batman” walczy po raz pierwszy od wielu lat.
  • W odcinku 33. występował android Zeta – jego losy można było śledzić później w serialu The Zeta Project, który powstał na bazie tego odcinka. Zeta pojawił się ponownie w Batmanie przyszłości w odcinku 52.
  • Terry McGinnis jako Batman pojawia się również w serialach Static Shock i Liga Sprawiedliwych Bez Granic (ang. Justice League Unlimited).
  • Odcinek Zeta został również kilka razy przypadkiem wyemitowany zamiast odcinka Operacja: B.A.S.E.N. w serialu Kryptonim: Klan na drzewie.
  • Od 5 do 30 czerwca oraz od 4 do 29 września 2006 roku serial powrócił do Cartoon Network.

Spis odcinków | edytuj kod

Komiks | edytuj kod

W Ameryce firma DCAU wprowadziła na rynek w 1999 roku komiks o przygodach Terry’ego „Batman Beyond”. Miał on miejsce w tym samym uniwersum co serial, ale był przeznaczony dla młodszych czytelników. Seria trwała od marca 1999 do października 2001 roku i obejmowała 24 numery.

Terry wystąpił także w Superman Adventures #64, wydanym przez DC gdzie wspólnie z Supermanem walczył z Brainiac Beyond.

Oficjalny występ Terry’ego/Batmana w universum DC, miał miejsce dopiero w Superman/Batman #22, wydanym w 2005 roku. Jednak wskutek błędu zamiast Terry był nazywany Tim. Jego świat został wtedy uznany za alternatywną przyszłość.

Film | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Batman przyszłości" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy