Bazylian (Petrović)


Bazylian (Petrović) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bazylian, imię świeckie Vasilije Petrović (ur. 14 stycznia 1820 w Temeszwarze, zm. 17/18 stycznia 1891 w Nowym Sadzie) – serbski biskup prawosławny.

Życiorys | edytuj kod

Ukończył gimnazjum w rodzinnym Temeszwarze, następnie studiował w Budapeszcie prawo i filozofię. Następnie ukończył seminarium duchowne w Sremskich Karlovcach. Podczas nauki złożył wieczyste śluby mnisze i został pracownikiem konsystorza w Temeszwarze. W 1866 został mianowany archimandrytą i przełożonym monasteru Hopovo. Następnie przeszedł do monasteru Beočin i tam również kierował wspólnotą[1].

W 1882, po wyborze biskupa backiego Germana na patriarchę serbskiego (karłowickiego) archimandryta Bazylian został administratorem wakującej eparchii, zaś 12 lipca 1882 został wyświęcony na biskupa i mianowany jej ordynariuszem. Po śmierci Germana w 1888 został administratorem metropolii karłowickiej. W roku następnym przypadała 500. rocznica bitwy na Kosowym Polu; władze węgierskie zabroniły zorganizowania uroczystych obchodów. Mimo to serbskie duchowieństwo zorganizowało uroczystości w monasterze Vrdnik. Biskup Bazylian nie wziął w nich udziału, by nie przekreślić swoich szans na wybór na patriarchę serbskiego, który musiał być potwierdzony przez cesarza. Decyzja ta spotkała się z negatywnym odbiorem austro-węgierskich Serbów[1]. Na nowego patriarchę wybrano w 1880 dotychczasowego biskupa temeszwarskiego Jerzego[2]. Biskup Bazylian zmarł rok później[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c biskup Sawa (Vuković), Srpski jerarsi od devetog do dvadesetog veka, Evro Beograd, Unireks Podgorica, Kalenić Kragujevac, 1996, ss. 53–54.
  2. biskup Sawa (Vuković), Srpski jerarsi od devetog do dvadesetog veka, Evro Beograd, Unireks Podgorica, Kalenić Kragujevac, 1996, ss.119–120.
Na podstawie artykułu: "Bazylian (Petrović)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy