Bazylika Sant'Agostino w Rzymie


Na mapach: 41°54′03″N 12°28′27″E/41,900833 12,474167

Bazylika Sant’Agostino w Rzymie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Bazylika Sant'Agostino w Rzymie) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bazylika św. Augustyna na Polu Marsowym w Rzymie (wł. Basilica di Sant’Agostino in Campo Marzio) – jeden z renesansowych kościołów Rzymu. Znajduje się w dzielnicy Sant'Eustachio, w okolicy zwanej niegdyś Polami Marsowymi.

Świątynia ta jest kościołem parafialnym oraz kościołem tytularnym, mającym również rangę bazyliki mniejszej[1]. Jest też kościołem stacyjnym z pierwszej soboty Wielkiego Postu.

Spis treści

Lokalizacja | edytuj kod

Kościół znajduje się w VIII. Rione RzymuSant’Eustachio przy Via della Scrofa 80[1]. Natomiast główne wejście do bazyliki zlokalizowane jest od strony Piazza Sant’Agostino[2].

Patron | edytuj kod

Patronem świątyni jest św. Augustyn – jeden z Ojców Kościoła, biskup Hippony żyjący w IV/V w.

Historia | edytuj kod

Kościół został zbudowany w 1420, a rozbudowany w latach 1479-1483 przez Giacomo da Patrasanta i Sebastiano Fiorentino, natomiast wnętrza zostały przebudowane w latach 1756-1761 przez Luigi Vanvitelli (który w 1746-1750 pobudował również konwent i krużganki) i ozdobione przez Pietro Gagliardi.

Architektura i sztuka | edytuj kod

Fasada zbudowana jest w stylu renesansowym z trawertynu rzekomo pochodzącego z Koloseum[2]. Fasada posiada trzy portale. Została ona zaprojektowana przez Leona Battistę Albertiego i zbudowana w 1483. Inspiracją dla budowniczego była fasada Kościoła Santa Maria Novella we Florencji.

Wnętrze podzielone jest na trzy nawy przez marmurowe, polichromowane filary. Po każdej stronie znajduje się pięć kaplic z apsydami.

Na prawo od głównego wejścia znajduje się rzeźba Madonna del Parto autorstwa Jacopo Sansovino. Według legendy rzeźba ta pierwotnie przedstawiała Agrypinę trzymającą na rękach małego Nerona i dopiero ta pogańska statua została przetworzona na rzeźbę przedstawiającą Maryję trzymającą Dzieciątko Jezus[3]. Na trzecim filarze nawy głównej można zobaczyć fresk Prorok Izajasz – jedno z dwóch malowideł Rafaela znajdujących się w rzymskich kościołach. W prawym transepcie zachowało się dzieło Giovanniego Barbieri zwanego Guercino przedstawiające św. Augustyna, św. Jana Ewangelistę i św. Hieronima. Ołtarz główny jest autorstwa Berniniego. W ołtarzu głównym umieszczono bizantyjską ikonę Matki Bożej[2].

Wnętrze bazylikiMadonna del Parto autorstwa Jacopo SansovinoProrok Izajasz, mal. Rafael


W pierwszej kaplicy bocznej z lewej strony znajduje się dzieło Caravaggia Madonna dei pellegrini.

W jednej z kaplic bocznych pochowana jest św. Monika, matka św. Augustyna. W kościele zostali też pochowani: poeta Maffeo Vegio i Contessina de’ Medici, przedostatnia córka Wawrzyńca Wspaniałego.

Madonna dei pellegrini, mal. CaravaggioGrobowiec św. Moniki


Kardynałowie prezbiterzy | edytuj kod

Bazylika św. Augustyna na Polu Marsowym jest jednym z kościołów tytularnych nadawanych kardynałom-prezbiterom (Titulus Sancti Augustini)[4]. Tytuł ten został ustanowiony 13 kwietnia 1587 r[4]., ale nadano go po raz pierwszy dopiero 3 lata później[2].


Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Parrocchia Sant’Agostino in Camp Marzio w serwisie Diocesi di Roma (wł.). [dostęp 2018-10-30].
  2. a b c d Sant’Agostino in Campo Marzio w Churches of Rome (ang.). [dostęp 2018-10-30].
  3. Chiesa di Sant'Agostino (kopia z Internet Archive)
  4. a b Bazylika Sant’Agostino w Rzymie w bazie catholic-hierarchy.org (ang.) [dostęp 2018-10-30]

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Kościół tytularny):
Na podstawie artykułu: "Bazylika Sant'Agostino w Rzymie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy