Beach Boys


The Beach Boys w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Beach Boys) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania The Beach Boys w 1964

The Beach Boys – amerykańska grupa rockowa grająca rock and rolla.

Wydała m. in. płytę Pet Sounds, która była jedną z najważniejszych płyt koncepcyjnych w historii obok Are You Experienced Jimiego Hendriksa i Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band The Beatles[2]. Utwór "God Only Knows" z tego albumu został w 2004 sklasyfikowany na 25. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone[3]. Po wydaniu Pet Sounds pojawiło się Good Vibrations. Brian Wilson rozpoczął wtedy pracę nad SMiLE, które miało być jego opus magnum. Jednak około wiosny/lata roku 1967 (Capitol już zdążył wydrukować 500 tys. okładek dla SMiLE) okazało się że Brian nigdy nie ukończył swojego dzieła, a jedynie nabawił się załamania nerwowego. Jak sam przyznał w dokumencie "Beautiful Dreamer" były trzy powody, dla których SMiLE nie zostało ukończone: 1) Uważał utwór Fire (Mrs. O'leary's Cow) za straszny i złowrogi, 2) Mike Love sabotował projekt, 3) SMiLE według Wilsona było zbyt eksperymentalne, uważał że ludzie nie są gotowi na tę płytę. Powszechnie uznaje się, że po roku 1967 Beach Boys już nigdy nie powrócili do dawnej formy, a za ich ostatni ważny i kończący pewną erę album uznaje się Surf's Up.

Grupa powracała do życia jeszcze kilkakrotnie, pozostając już tylko reliktem swej epoki. Jedynym nadal występującym pod nazwą The Beach Boys członkiem oryginalnego składu jest wokalista Mike Love któremu towarzyszy Bruce Johnston i grupa stale zmieniających się młodych muzyków.

Począwszy od 1988 roku Brian Wilson prowadzi udaną karierę solową. W roku 2004 ukończył i wydał album Smile, który okazał się dużym sukcesem. W roku 1988 The Beach Boys zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame[4].

Spis treści

Skład | edytuj kod

Dyskografia | edytuj kod

Albumy koncertowe | edytuj kod

Single | edytuj kod

Kompilacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. allmusic ((( The Beach Boys > Biography )))
  2. DaveD. Marsh DaveD., Are You Experienced?, wyd. CD, książeczka, MCA Records, Experience Hendrix, 1997  (ang.).
  3. Rolling Stones Magazine's Top 500 Songs (ang.). metrolyrics.com. [dostęp 10 marca 2013].
  4. The Beach Boys: inducted in 1988 (ang.). The Rock and Roll Hall of Fame and Museum, Inc.. [dostęp 2016-07-01].
  5. [1],The Beach Boy wydadzą zaginiony album pod nazwą The Smile Sessions
Kontrola autorytatywna (zespół muzyczny):
Na podstawie artykułu: "Beach Boys" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy