Beata Kozidrak


Beata Kozidrak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Beata Elżbieta Kozidrak (ur. 4 maja 1960 w Lublinie[1]) – polska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, członkini Akademii Fonograficznej ZPAV[2]. Współzałożycielka oraz wokalistka zespołu Bajm. Posiada czterooktawową skalę głosu[3] oraz osiąga rejestr gwizdkowy.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodziła się jako najmłodsze z trojga dzieci[4]. Mieszkała w Lublinie przy ul. Grodzkiej 36 A[4]. Matka prowadziła dom, a ojciec miał przedsiębiorstwo budowlane. W szkole podstawowej uczyła się gry na skrzypcach, ponadto przez sześć lat uczęszczała na zajęcia ogniska baletowego, po czym dostała propozycję kontynuowania nauki w Warszawie, na co zgody nie wyrazili rodzice. W liceum trenowała szermierkę i gimnastykę artystyczną, ale porzuciła je dla śpiewania.

Na scenie debiutowała, śpiewając w chórze szkolnym oraz zespołach działających przy III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, do którego uczęszczała. Wspólnie z bratem Jarosławem, wokalistą i gitarzystą, zaczęła wówczas występować w lokalnych domach kultury i klubach studenckich. Po poszerzeniu składu o przyszłego męża, wokalistę Andrzeja Pietrasa oraz o gitarzystę Marka Winiarskiego, na początku 1978 powstał zespół Bajm, grający wtedy akustyczną muzykę, w nurcie piosenki turystyczno-harcerskiej. Stopniowo poszerzano skład oraz instrumentarium zespołu. Po kilku wygranych lokalnych przeglądach Bajm wystąpił na konkursie debiutantów Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu, który rozpoczął ogólnokrajową karierę zespołu. Wraz z Bajmem wydała 10 albumów studyjnych, które rozeszły się łącznie w nakładzie ponad 2,5 mln egzemplarzy. Teksty do wszystkich piosenek tworzyła samodzielnie. Wspólnie z zespołem wylansowała przeboje, takie jak: „Piechotą do lata”, „Józek, nie daruję ci tej nocy”, „Co mi Panie dasz”, „Nie ma wody na pustyni”, „Małpa i ja”, „Dwa serca, dwa smutki”, „Biała armia”, „Ta sama chwila”, „Dziesięć przykazań”, „Szklanka wody” czy „Myśli i słowa”.

Beata Kozidrak po wygraniu Midnight Sun Song Festival organizowanego w Lahti, 1989

Równorzędnie z graniem w zespole występuje solowo oraz bierze udział w innych projektach muzycznych. Pierwsze podejście do samodzielnej kariery miało miejsce w 1989, przedstawiła wówczas nagranie „Hurry My Love”, z którym wystąpiła na fińskim festiwalu Midnight Sun w Lahti, zdobywając Grand Prix. Gorzej przyjęto ten utwór w Polsce, kiedy solowo wystąpiła jako gwiazda międzynarodowego festiwalu w Sopocie. Przystąpiła więc wówczas do nagrywania kolejnego albumu Bajmu (Biała armia), odkładając tym samym plany solowej kariery. W 1994 nagrała piosenkę „Tyle chciałem Ci dać” z grupą Universe na ich płytę Być przy Tobie. Pod koniec 1994, m.in. wspólnie z Krzysztofem Cugowskim i zespołem Vox, wzięła udział w nagraniu hymnu akcji charytatywnej „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, skomponowanego przez Abramka i Sota.

Po podpisaniu w 1996 kontraktu płytowego z polskim oddziałem koncernu EMI ponownie zaplanowała prace nad pierwszym solowym albumem. Wszystkie nagrania skomponowali dla niej w tym celu byli członkowie Bajmu: Adam Abramek i Paweł Sot. W sierpniu 1998 zaprezentowała album, zatytułowany po prostu Beata, w którego nagraniu uczestniczyli muzycy waszyngtońskiej sceny jazzowej. Album doczekał się entuzjastycznych recenzji od krytyków, ponadto przyniósł Kozidrak dwie Nagrody Muzyczne Fryderyk oraz uzyskał status podwójnie platynowego, sprzedając się w nakładzie ponad 170 tys. egzemplarzy. Wydawnictwo promowała m.in. singlami „Siedzę i myślę” i „Taka Warszawa”, które stały się przebojami. W grudniu 2000 nagrała piosenkę „Rzeka marzeń”, skomponowany na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu W pustyni i w puszczy. W sierpniu 2003 zaprezentowała utwór „Stara baśń”, który nagrała w duecie z córką, Katarzyną Pietras, na potrzeby filmu Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem.

W listopadzie 2005 wydała drugi solowy album pt. Teraz płynę, nad którym ponownie pracowała z Abramkiem i Sotem oraz muzykami waszyngtońskiej sceny jazzowej. Album utrzymany był w stylistyce solowego debiutu, był jednak bardziej melancholijny. Podobnie jak debiut, został entuzjastycznie przyjęty przez krytykę i uzyskał status podwójnie platynowej płyty za sprzedaż w nakładzie 60 tys. egzemplarzy. Płyta zaowocowała przebojami „Teraz płynę” i „Złota brama”. W 2006 za album odebrała statuetkę „Złoty Dziób” za wygraną w kategorii „najlepsza płyta roku” w plebiscycie organizowanym przez Radio WAWA. W lutym 2009 nagrana przez nią piosenka „Deszcz” w duecie Roberta Janowskiego znalazła się na płycie piosenkarza pt. Song.pl. W maju wydała singiel „Nie pytaj o miłość”, który stał się motywem przewodnim serialu telewizyjnego M jak miłość. Również w 2009 wystąpiła gościnnie w serialu Niania. W marcu 2010 ukazał się album Urszuli pt. Dziś już wiem z przebojem „Ten drugi”, do którego tekst napisała Kozidrak[5]. W sierpniu 2011 wraz z innymi wykonawcami wzięła udział w nagraniu charytatywnej piosenki „Mama Afryka”, zrealizowanej na rzecz wsparcia akcji pomocy UNICEF i Polskiej Akcji Humanitarnej dla głodujących w Somalii[6]. W 2012 była trenerką chóru z Lublina w trzeciej edycji programu rozrywkowego TVP2 Bitwa na głosy[7].

Beata Kozidrak, 2016

We wrześniu 2016 wydała trzeci, solowy album studyjny pt. B3, który uzyskał status złotej płyty za sprzedaż ponad 15 tys. egzemplarzy. Stylistykę znaną z poprzednich płyt wzbogaciły brzmienia elektroniczne. Głównymi kompozytorami materiału byli sama Kozidrak oraz Marcin Limek. Album promowały single: certyfikowany złotem „Bingo” oraz notowane w pierwszej dwudziestce polskiego zestawienia airplay: certyfikowany podwójną platyną „Upiłam się Tobą”, „Niebiesko-zielone”, „Ruchome wydmy”, „Letni wiatr” i „Obok nas”. Na początku 2017 koncertowała w ramach solowej trasy koncertowej B3xclusive Tour, zorganizowanej w największych salach koncertowych w kraju[8]. W 2019 zagrała w polskim zwiastunie siódmego sezonu serialu Netflixa Orange Is the New Black oraz była kapitanką jury w drugiej edycji programu Polsatu Śpiewajmy razem. All Together Now[9].

W sierpniu 2020 nagrała własną interpretację hiphopowego utworu zespołu Zipera „Bez ciśnień” w ramach projektu Lech Music: Festiwale Inaczej[10]. W listopadzie wydała singiel „Bliżej” nagrany w ramach muzycznego projektu sieci Empik Miasto Muzyka[11]. W marcu 2021 odbyła się premiera singla Deemza „Kruki” z gościnnym udziałem Kozidrak i Sariusa[12]. W maju miała premierę jej autobiografia Beata. Gorąca krew oraz singiel „Gambit” będący zapowiedzią czwartego, solowego albumu[13].

Wpływ na popkulturę | edytuj kod

W lutym 2019 na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie premierowo wystawiono spektakl Być jak Beata w reżyserii Magdy Miklasz, opierający się na twórczości i życiu Beaty Kozidrak[14][15]. W 2020 rozpoczęły się prace nad fabularnym filmem biograficznym opartym na jej życiu w reżyserii Piotra Domalewskiego[16].

Życie prywatne | edytuj kod

Była żoną Andrzeja Pietrasa, współtwórcy i menedżera grupy Bajm[17]. Mają dwie córki: Katarzynę (ur. 1981) i Agatę (ur. 1993).

Dyskografia | edytuj kod

 Zobacz więcej w artykule Bajm, w sekcji Dyskografia.

Albumy studyjne | edytuj kod

Albumy kompilacyjne | edytuj kod

Single | edytuj kod

Z gościnnym udziałem | edytuj kod

Filmografia | edytuj kod

Gwiazda Beaty Kozidrak w Opolu

Publikacje | edytuj kod

 • 2021: Beata. Gorąca Krew – książka biograficzna Beaty Kozidrak[13]

Nagrody, wyróżnienia i odznaczenia | edytuj kod

 • 1986 – pierwsza nagroda za piosenkę „Diament i sól” na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlsham
 • 1987 – Grand Prix Festiwalu Midnight Sun w Lahti za piosenkę „Hurry My Love”
 • 1994 – Złota Karolinka Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu za całokształt działalności estradowej oraz „twórczy wkład w rozwój polskiej kultury”
 • 1999 – dwie nagrody „Fryderyk”, jako najlepsza wokalistka roku oraz za najlepszą płytę pop (Beata)
 • 2001 – „Fryderyk” w kategorii „Wokalistka roku”
 • 2006 – „Złote DziobyRadio Wawa w kategorii „Płyta roku”
 • 2006 – własna gwiazda w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu
 • 2010 – honorowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego
 • 2015 – Bursztynowy Słowik Polsat SuperHit Festiwal za całokształt twórczości[32]
 • 2017 – nominacja do statuetki Gwiazda Plejady w kategorii „Metamorfoza roku” podczas Wielkiej Gali Gwiazd Plejady[33]
 • 2019 – nagroda w kategorii „Ikona kultury” podczas gali tygodnika „Wprost” - ShEO Awards 2019
 • 2020 – kobieta roku według czasopisma „Glamour” (kategoria Ikona)[34]

Przypisy | edytuj kod

 1. Beata Kozidrak (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2012-11-07].
 2. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
 3. Polscy artyści popowi z największą skalą głosu, onet.pl, 19 listopada 2013 [dostęp 2019-10-06]  (pol.).
 4. a b Beata Kozidrak - ciągle płynie w niej gorąca krew, Strefa LifeStyle, 23 marca 2021 [dostęp 2021-04-06]  (pol.).
 5. Urszula – Dziś Już Wiem (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2016-10-28].
 6. Polscy artyści dla głodującej Afryki (pol.). muzyka.interia.pl, 2011-08-31. [dostęp 2011-08-31].
 7. Znamy pełną listę trenerów Bitwy na głosy 3! (pol.). afterparty.pl. [dostęp 2012-07-13].
 8. Beata Kozidrak wyrusza w wyjątkową trasę koncertową (pol.). allaboutmusic.pl. [dostęp 2016-12-16].
 9. Beata Kozidrak w „Śpiewajmy razem. All Together Now”. Co wydarzyło się w pierwszym odcinku? (pol.). muzyka.interia.pl, 2019-03-07. [dostęp 2019-03-20].
 10. Beata Kozidrak wydaje książkę!, www.empik.com [dostęp 2021-04-02]  (pol.).
 11. MilenaM. Soporowska MilenaM., Beata Kozidrak w duecie z Lublinem - startuje nowy cykl Miasto Muzyka w Empik Music, Going. MORE, 16 listopada 2020 [dostęp 2021-03-01]  (pol.).
 12. Sarius i Beata Kozidrak gośćmi Deemza, PolskieRadio.pl .
 13. a b MarcinM. Michałowski MarcinM., Beata Kozidrak prezentuje przebojowy singiel 'Gambit', Złote Przeboje, 4 maja 2021 .
 14. „Być jak Beata” w Teatrze Współczesnym w Szczecinie: królowa znad Wisły [RECENZJA] – Teatr, kultura.onet.pl [dostęp 2019-10-11]  (pol.).
 15. Wyborcza.pl, lublin.wyborcza.pl [dostęp 2019-10-11] .
 16. Producenci "Bożego Ciała" szykują film o Beacie Kozidrak
 17. Beata Kozidrak już po rozwodzie: Wszystko poszło po mojej myśli, „rozrywka.dziennik.pl” [dostęp 2016-11-18] .
 18. a b OLiS – sprzedaż w okresie 21.11.2005 – 27.11.2005 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-08-20].
  OLiS – sprzedaż w okresie 22.05.2006 – 28.05.2006 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-12-07].
  OLiS – sprzedaż w okresie 16.09.2016 – 22.09.2016 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2016-09-29].
 19. Platynowe płyty CD (przyznane w 2002 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-06-15].
 20. Platynowe płyty CD (przyznane w 2006 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-06-15].
 21. Złote płyty CD (przyznane w 2017 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-01-25].
 22. Beata – Bingo (AirPlay Top: 20.02. – 26.02.2016) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-02-29].
  Beata – Upiłam się Tobą (AirPlay Top: 23.07. – 29.07.2016) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-08-01].
  Beata – Niebiesko-zielone (AirPlay Top: 19.11. – 25.11.2016) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-11-28].
  Beata – Ruchome wydmy (AirPlay Top: 15.04. – 21.04.2017) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-04-24].
  Beata – Letni wiatr (AirPlay Top: 19.08. – 25.08.2017) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-08-28].
  Beata Kozidrak – Bliżej (AirPlay Top: 30.01. – 05.02.2021) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2021-02-08].
 23. Beata – Bingo (AirPlay Nowości: 20.02. – 26.02.2016) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-02-29].
  Beata – Upiłam się tobą (AirPlay Nowości: 11.06. – 17.06.2016) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-06-20].
  Beata – Niebiesko-zielone (AirPlay Nowości: 01.10. – 07.10.2016) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-10-10].
  Beata – Ruchome wydmy (AirPlay Nowości: 04.03. – 10.03.2017) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-03-13].
  Beata – Letni wiatr (AirPlay Nowości: 29.07. – 04.08.2017) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-08-07].
  Beata Kozidrak – Bliżej (AirPlay Nowości: 05.12. – 11.12.2020) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2020-12-14].
 24. Katarzyna Pietras i Beata Kozidrak – Stara baśń (pol.). rmf.fm. [dostęp 2016-07-20].
  Beata – Teraz płynę (pol.). rmf.fm. [dostęp 2016-07-20].
  Beata – Złota brama (pol.). rmf.fm. [dostęp 2016-07-20].
  Beata – Upiłam się Tobą (pol.). rmf.fm. [dostęp 2016-07-20].
  Beata – Niebiesko-zielone (pol.). rmf.fm. [dostęp 2016-10-27].
  Beata – Ruchome wydmy (pol.). rmf.fm. [dostęp 2017-04-04].
  Beata – Bliżej (pol.). rmf.fm. [dostęp 2021-01-06].
 25. Archiwum LP3, dorobek wykonawcy Beata | Lista Przebojów Programu Trzeciego (pol.). lp3.pl. [dostęp 2012-11-07].
 26. SLiP – Statystyki dla wykonawcy Beata (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2012-11-07].
  Beata – Taka Warszawa (Notowanie 390) (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Wieczna zima (Notowanie 401) (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2017-03-04].
  Beata – Rzeka marzeń (Notowanie 514) (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2017-03-04].
  Katarzyna Pietras feat. Beata – Stara baśń (Notowanie 644) (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2017-03-04].
  Beata – Złota brama (Notowanie 770) (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Letni wiatr (Notowanie 1372) (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2017-09-15].
 27. Beata – Siedzę i myślę (Notowanie 248) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Taka Warszawa (Notowanie 266) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Wieczna zima (Notowanie 278) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Żal mi tamtych nocy i dni (Notowanie 300) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Beata Kozidrak – Rzeka marzeń (Notowanie 394) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Katarzyna Pietras & Beata – Stara baśń (Notowanie 519) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Teraz płynę (Notowanie 620/621) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Złota brama (Notowanie 644) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Bingo Bingo (Bingo) (Notowanie 1162) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Upiłam się Tobą (Notowanie 1181) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Niebiesko-zielone (Notowanie 1199) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-03-06].
  Beata – Ruchome wydmy (Notowanie 1228) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2017-05-19].
  Beata – Bliżej (Notowanie 1415) (pol.). wietrzneradio.com. [dostęp 2020-12-21].
 28. Polskie Radio PiK: Beata, Notowania utworów od 2016 roku., www.radiopik.pl [dostęp 2020-12-14] . Notowania z roku 1998, „Siedzę i myślę”: notowanie 415; „Taka Warszawa”: notowanie 424, www.radiopik.pl [dostęp 2020-12-14] .Notowania z roku 1999, „Wieczna zima”: notowanie 442, www.radiopik.pl [dostęp 2020-12-14] .Notowania z roku 2001, Notowanie 551, www.radiopik.pl [dostęp 2020-12-16] .Notowania z roku 2003, www.radiopik.pl [dostęp 2020-12-16] , Notowanie 684.
 29. a b Platynowe płyty CD (przyznane w 2017 roku) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-03-01].
 30. a b Regulamin przyznawania wyróżnień (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2016-09-28].
 31. Bez ciśnień - Lech Music 2020 by Albo Inaczej, Beata & Zipera. [dostęp 2021-04-08].
 32. Beata uhonorowana Bursztynowym Słowikiem podczas Polsat SuperHit Festiwal 2015! (pol.). www.bajm.pl. [dostęp 2015-06-02].
 33. Plebiscyt „Gwiazdy Plejady”: kto był nominowany? (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl. [dostęp 2017-05-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-05-05)].
 34. Kobieta Roku Glamour 2020: poznaj laureatki i laureata tegorocznej edycji plebiscytu, www.glamour.pl [dostęp 2020-12-16]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Beata Kozidrak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy