Bebop


Bebop w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bebop (również rebop[2], lub po prostu bop[2])– styl jazzowy z początków lat 40. XX wieku. Powstał na wschodnim wybrzeżu USA. Główni twórcy: Charlie Parker (pseud. Bird), Dizzy Gillespie, Thelonious Monk, Fats Navarro, Bud Powell. W porównaniu z wcześniejszymi stylami muzyki jazzowej, np. swingiem, charakteryzował się dużą swobodą interpretacyjną, improwizacją, bogatą rytmiką, skokowo rozwijaną melodią i przyspieszeniem frazy[3]. Dał początek jazzowi nowoczesnemu.

Początki | edytuj kod

Początki bebopu wiążą się z barem Minton's Playhouse w Harlemie[2]. Henry Minton, jego właściciel, popadł w kłopoty finansowe i w październiku 1940 roku musiał powierzyć go jazzmanowi Teddy'emu Hillowi. Niedługo potem Hill stworzył zespół jazzowy, w skład którego weszli: Kenny Clarke (bębny), Thelonious Monk (fortepian), Nick Fenton (kontrabas) i Joe Guy (trąbka). Później dołączył do nich Dizzy Gillespie grający na trąbce.

Fani jazzu szybko dostrzegli grupę Hilla. Bar zdobywał coraz większą popularność, m.in. dzięki pojedynkom muzycznym, które się w nim odbywały. Wkrótce bebop zaczęto grać również w wielu innych miejscach Nowego Jorku, skąd rozprzestrzenił się na cały świat.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Bop (ang.). allmusic.com. [dostęp 2020-22-10].
  2. a b c BEBOP – Encyklopedia Muzyki – RMF Classic, www.rmfclassic.pl [dostęp 2020-08-29] .
  3. WacławW. Panek WacławW., Mały słownik muzyki rozrywkowej, Warszawa: Związek Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, 1986, s. 14, ISBN 83-00-00997-3, OCLC 749239088 .

Zobacz też | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gatunek muzyczny):
Na podstawie artykułu: "Bebop" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy