Bell Helicopter Textron


Bell Helicopter Textron w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bell Helicopter – jeden z czołowych producentów komercyjnych i militarnych śmigłowców, a zarazem filia firmy Textron, Inc., to pionier w branży śmigłowców (powstał 10 czerwca 1935 r.) – znany przede wszystkim ze swojej nowatorskiej konstrukcji "tiltrotor" (wraz z Boeingiem stworzyli V-22 Osprey ). Jeden z konkurentów firmy Sikorsky na światowym rynku producentów helikopterów. Siedziba firmy mieści się w Fort Worth w Teksasie, a fabryki w Amarillo (Teksas) i Mirabel, (Quebec, Kanada). Bell prowadził kooperację przy tworzeniu modelu AB139 z dwoma europejskimi firmami Agusta i Westland.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Firma została założona 10 lipca 1935 roku jako Bell Aircraft Corporation przez Lawrence'a Bella w Buffalo w stanie Nowy Jork. Firma skupiła się głównie na projektowaniu i budowie samolotów myśliwskich. Ich pierwszymi myśliwcami były XFM-1 Airacuda, dwusilnikowy myśliwiec do atakowania bombowców oraz P-39 Airacobra. P-59 Aircomet, pierwszy amerykański myśliwiec odrzutowy, P-63 Kingcobra, będący następcą P-39, oraz Bell X-1. Bell 30 był ich pierwszym pełnowymiarowym śmigłowcem (pierwszy lot 29 grudnia 1942 r.), A Bell 47 stał się pierwszym helikopterem na świecie ocenionym przez władze lotnictwa cywilnego, odnosząc sukces cywilny i wojskowy.

Firma Textron kupiła Bella w 1960 r. Bell Aerospace składała się z trzech oddziałów Bell Aircraft Corporation, w tym z działu helikopterów, który stał się jedynym oddziałem nadal produkującym kompletne samoloty. Dywizja śmigłowców została przemianowana na Bell Helicopter Company iw ciągu kilku lat, po sukcesie UH-1 Huey podczas wojny w Wietnamie, stała się największą dywizją Textron. W styczniu 1976 roku Textron zmienił nazwę oddziału na Bell Helicopter Textron[1][2].

Produkty | edytuj kod

Bell UH-1N Twin Huey Bell AH-1Z Viper

Śmigłowce wojskowe | edytuj kod

Pionowzloty | edytuj kod

Bell V-280

Śmigłowce cywilne | edytuj kod

Bell 407 Bell 206

Przypisy | edytuj kod

  1. Businesses | Textron, www.textron.com [dostęp 2020-07-02] .
  2. Bell Helicopter - Training, web.archive.org, 27 września 2007 [dostęp 2020-08-29] [zarchiwizowane z adresu 2007-09-27] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (producent samolotów):
Na podstawie artykułu: "Bell Helicopter Textron" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy