Benedykt III


Benedykt III w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Benedykt III (ur. w Rzymie, zm. 17 kwietnia 858[1]) – 104. papież w okresie od 29 września 855 do 17 kwietnia 858[2].

Życiorys | edytuj kod

Benedykt III był Rzymianinem, synem Piotra.

Po śmierci Leona IV padł wybór na kardynała prezbitera Hadriana, ale on wyboru nie przyjął[1]. W drugim podejściu wybór padł na kardynała-prezbitera od św. Kaliksta Benedykta. Jednak stronnictwo cesarskie, dokonało elekcji ekskomunikowanego kardynała Anastazego Bibliotekarza[2]. Udał się on po wsparcie do współcesarza Ludwika II i powrócił do Rzymu z posłańcami cesarskimi którzy razem z Krescencjuszami uwięzili Benedykta III. Antypapież musiał jednak ustąpić gdyż cesarz przekonał się że papieża Benedykta III popiera duchowieństwo[1].

W dniu konsekracji Benedykta III zmarł Lotar I, więc papież podjął próby rozwiązania konfliktu pomiędzy jego spadkobiercami: Lotarem II, Ludwikiem II i Karolem Łysym[1]. Poparł postanowienia synodu z Soissons z 853 roku[1].

Papież Benedykt III odrestaurował bazylikę św. Pawła za Murami, cmentarz św. Marka oraz zrekonstruował baptysterium w bazylice Matki Bożej Większej[1]. Papież Benedykt III zmarł nagle w Rzymie i pochowano go w bazylice św. Piotra[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 149-150. ISBN 83-06-02633-0.
  2. a b Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 53. ISBN 83-7006-437-X.

Bibliografia | edytuj kod

Zwierzchnicy Kościoła katolickiego

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Benedykt III" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy