Benewent


Na mapach: 41°08′N 14°47′E/41,133333 14,783333

Benewent w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Benewent (wł. Benevento) – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Kampania, w prowincji Benewent. Według danych na I 2009 gminę zamieszkiwało 62 219 osób przy 478,6 os./km².

W starożytności był osadą warowną Samnitów pod nazwą Maleventum. W 268 p.n.e. w czasie wojen samnickich opanowali go Rzymianie. W 275 p.n.e. pod Benewentem odbyła się bitwa między królem Molossów, Pyrrusem a Rzymianami, zakończona strategicznym zwycięstwem tych drugich. Pod wpływem etymologii ludowej zmienili oni nazwę miasta (prawdopodobnie wywodzącą się z greki i znaczącą „obfitujący w jabłka”) z Maleventum na Beneventum, gdyż słowo „Maleventum” kojarzy się z łacińskim „złe wydarzenie”. a „Beneventum” z „dobre wydarzenie”.

Od VI do XI wieku Benewent był stolicą jednego z księstw Longobardów. W X w. został siedzibą arcybiskupstwa. Niewielkim terytorium Benewentu rządzili następnie papieże (choć de iure pozostawało ono niezależne od Państwa Kościelnego).

Napoleon dał księstwo (razem z tytułem książęcym) Talleyrandowi, który o nie dbał, jednak po upadku Napoleona powróciło we władanie papieży, by w 1860 wejść w skład zjednoczonych Włoch.

Różnorodny przemysł; węzeł komunikacyjny; turystyka. Zabytki: ruiny teatru z I w., Łuk Trajana z II w., katedra romańska, kościół bizantyjski z VIII w., zamek i mury obronne z XIV w.; muzea.

Urodzeni w Benewencie | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina we Włoszech):
Na podstawie artykułu: "Benewent" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy