Benito Albino Dalser


Benito Albino Dalser w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Benito Albino Dalser (ur. 11 listopada 1915 w Mediolanie, zm. 26 sierpnia 1942 w Mediolanie) – włoski marynarz, nieślubny syn Benito Mussoliniego.

Jego matką była Ida Dalser, z którą Mussolini był związany tuż przed wybuchem I wojny światowej. Ida przez całe życie utrzymywała, że Mussolini ożenił się z nią, walczyła także o możliwość życia z rzekomym mężem. Mussolini, nie chcąc utrzymywać kontaktów z byłą kochanką, doprowadził do osadzenia jej w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym, gdzie zmarła w 1937 roku.

Młody Benito charakteryzował się wyjątkowo dużym fizycznym podobieństwem do ojca, który nie wypierał się ojcostwa, ale nie zamierzał syna uznawać za oficjalnego potomka i wymusił nadanie dziecku nazwiska po matce. Od zamknięcia matki w zakładzie psychiatrycznym Dalser pozbawiony był bezpośredniej opieki, umieszczano go w kolejnych szkołach z internatem. Po śmierci wspierającego go Arnaldo Mussoliniego, prawnym opiekunem chłopca stał się komisarz Trydentu, Giulio Bernardi, który go także zaadoptował. Dalser po ukończeniu szkoły został wysłany na Daleki Wschód jako marynarz.

Podobnie jak matka walczył o prawne uznanie ojcostwa przez Mussoliniego, w związku z czym także umieszczony został w zakładzie psychiatrycznym, gdzie poddano go terapiom, m.in. śpiączce insulinowej. Wyniszczony fizycznie i psychicznie zmarł w 1942 roku.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d offsidefilm

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Benito Albino Dalser" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy