Berliński pacjent


Berliński pacjent w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Berliński pacjent, wł. Timothy Ray Brown (ur. 1966 r.) – pierwszy w historii pacjent wyleczony z zakażenia wirusem HIV.

W 1995 r. u pracującego w Berlinie Browna stwierdzono nosicielstwo wirusa HIV, a w 2005 r. lat zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę szpikową. W 2007 r. prof. Gero Hütter z Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego zdecydował o przeszczepie szpiku kostnego u pacjenta[1], decydując się jednak na znalezienie dawcy wykazującego zmianę CCR5∆32 w DNA zapewniającą odporność na infekcję wirusem HIV. Efektem przeszczepu od takiego dawcy było usunięcie wirusa z organizmu pacjenta, potwierdzane co najmniej do 2016 r. kolejnymi badaniami okresowymi[2].

Terapię zastosowano u dwóch pacjentów w 2013 r., ale po upływie mniej niż roku ponownie stwierdzono w ich organizmach obecność wirusa HIV. W 2019 r. na University College London ogłoszono przeprowadzenie trzy lata wcześniej kolejnego udanego zabiegu przeszczepu szpiku od dawcy posiadającego mutację w genie CCR5 skutkującego usunięciem wirusa z organizmu[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Wojciech Moskal: Drugi pacjent w historii całkowicie wyleczony z zakażenia HIV! Czy to przełom w walce z globalną epidemią? (pol.). W: Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 2019-03-05. [dostęp 2019-03-05].
  2. Berlin Patient (ang.). defeatHIV.org. [dostęp 2019-03-05].

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Kontrola autorytatywna (pseudonim):
Na podstawie artykułu: "Berliński pacjent" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy