Bernadeta Dobosz


Bernadeta Dobosz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bernadeta Dobosz – polska fizyk, doktor habilitowany nauk fizycznych.

Życiorys | edytuj kod

Fizykę ukończyła na poznańskim Wydziale Fizyki UAM w roku 2002 (praca magisterska: Badanie metodą EPR i ENDOR dynamiki centrów paramagnetycznych w naciekach jaskiniowych; promotorem był Ryszard Krzyminiewski). Doktoryzowała się na macierzystym wydziale w 2007 na podstawie pracy pt. Badanie metodą elektronowego rezonansu paramagnetycznego struktury i dynamiki centrów paramagnetycznych w glinach i ceramice (promotorem był Ryszard Krzyminiewski)[1][2].

Habilitowała się w 2018 na podstawie oceny dorobku naukowego oraz cyklu publikacji pt. Badanie metodą ESR fizycznych właściwości funkcjonalizowanych nanocząstek magnetytu jako potencjalnych nośników leków[2][1]. Na macierzystym Wydziale Fizyki UAM pracuje jako adiunkt i kierownik w Zakładzie Fizyki Medycznej[2]. Ponadto pracuje także w Centrum NanoBioMedycznym UAM[3]. W pracy naukowej zajmuje się takimi zagadnieniami jak spektroskopia elektronowego rezonansu paramagnetycznego, obrazowanie EPR, nanomedycyna, fizyka medyczna, terapia protonowa, biosygnały[3].

Swoje prace publikowała m.in. w „Journal of Physics and Chemistry of Solids", „Journal of Magnetism and Magnetic Materials" oraz „Current Applied Physics"[2][1][4][5][6].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Postępowanie awansowe - Bernadeta Dobosz (autoreferat). Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów. [dostęp 2019-07-22].
  2. a b c d Dr hab. Bernadeta Dobosz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2019-07-22] .
  3. a b dr Bernadeta Dobosz. cnbm.amu.edu.pl. [dostęp 2019-07-22].
  4. Bernadeta Dobosz (publikacje i cytowania) (ang.). scholar.google.pl. [dostęp 2019-07-22].
  5. dr hab. Bernadeta Dobosz. pbn.nauka.gov.pl. [dostęp 2019-07-22].
  6. Bernadeta Dobosz (publikacje) (ang.). researchgate.net. [dostęp 2019-07-22].
Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Bernadeta Dobosz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy