Bernard Kielak


Bernard Kielak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bernard Kielak (ur. 20 sierpnia 1944 r. w Radzyminie, zm. 24 marca 2016[1]) – polski etnograf i regionalista.

Życiorys | edytuj kod

Syn Antoniego i Henryki z domu Kosseckiej. Absolwent LO w Wołominie (1962), Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (1973) oraz Studium Podyplomowego Konserwacji Zabytków na Politechnice Warszawskiej (1985). Sprawował nadzór etnograficzny w Spółdzielni Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego Kurpianka w Kadzidle, był kierownikiem Stacji Naukowej Mazowieckiego Ośrodka Badań Naukowych w Ostrołęce, organizował Muzeum Okręgowe w Ostrołęce i był jego dyrektorem (w latach 1975-1983 oraz 1990-1998), pełnił funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Ostrołęce oraz głównego instruktora i zastępcy dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury. Po 1998 r. pracował w Ostrołęckim Ośrodku Kultury, Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Myszyńcu, Szkole Podstawowej w Wykrocie, Urzędzie Miejskim w Ostrołęce. Od 2002 przebywa na rencie.

Współorganizator życia kulturalnego w środowisku wiejskim, autor scenariuszy wielu imprez regionalnych, konsultant imprez, przeglądów i konkursów sztuki ludowej i folkloru, działacz i przewodnik turystyczny w ramach PTTK. Członek Rady Naukowej MOBN w Warszawie (1985-1992), Rady Naukowej Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego im. Adama Chętnika, Mazowieckiego Towarzystwa Naukowego. Działacz SD. Autor ponad stu artykułów, szkiców i rozpraw dotyczących historii i kultury ludowej Kurpiów, muzealnictwa, ochrony zabytków i problematyki ogólnokulturalnej. Autor książek: Rok obrzędowy Puszczy Zielonej, Patroni ostrołęckich ulic, Artyści ludowi woj. ostrołęckiego (cz. I i II), Dzieje muzealnictwa i kolekcjonerstwa na terenie woj. ostrołęckiego, Zwyczaje gospodarskie Puszczy Zielonej, Zwyczaje doroczne kurpiowskiej Puszczy Zielonej, a także przewodników po powiatach Mazowsza z serii Przewodnik subiektywny: Powiat ostrołęcki, Powiat przasnyski, Powiat makowski.

Uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla województwa ostrołęckiego, nagrodą im. Zygmunta Glogera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starosty Ostrołęckiego, nagrodą Prezesa Związku Kurpiów - Kurpik 2003 oraz nagrodą X-lecia Związku Kurpiów.

Przypisy | edytuj kod

  1. Piotr Ossowski: Nie żyje Bernard Kielak, znany regionalista (pol.). www.to.com.pl, 2016-03-24. [dostęp 2016-03-24].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Bernard Kielak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy