Bernhard Goetzke


Bernhard Goetzke w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bernhard Goetzke (ur. 5 czerwca 1884 w Gdańsku w Prusach Zachodnich, zm. 7 października 1964 w Berlinie) − niemiecki aktor teatralny i filmowy, zagrał w 130 filmach w latach 1917-1961.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Studiował sztukę teatralną w Düsseldorfie i Dreźnie. Karierę teatralną rozpoczął w czasie I wojny światowej w Berlinie. Pierwszą rolę filmową dostał od austriackiego reżysera Joe Maya w 1918.

Pracował następnie z innymi reżyserami, sławę jednak zyskał dzięki kolejnemu filmowi nakręconemu z Mayem w 1921 − Das indische Grabmal (pol. Grób indiański). Urastając do rangi najważniejszego aktora niemieckojęzycznego filmu niemego zagrał w kolejnych trzech produkcjach: Die Brüder Karamasoff (1921, reż. Carl Froelich), Der müde Tod (1921, reż. Fritz Lang) oraz Dr. Mabuse, der Spieler (1921, reż. Fritz Lang).

Był znany także poza środowiskiem niemieckim: w Wielkiej Brytanii, Francji i we Włoszech, gdzie zagrał w Ostatnich dniach Pompejów w reżyserii Carmine Gallone i Amleto Palermiego w 1926. Grał w filmach do pierwszych lat 40. XX wieku. Nie przerwał też pracy w teatrze. Na deskach teatralnych występował aż do śmierci w 1964.

Wybrana filmografia | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Bernhard Goetzke" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy