Berno


Na mapach: 46,94798°N 7,44743°E/46,947980 7,447430

Berno w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Panorama starego miasta Berna z katedry

Berno (niem. Bern, fr. Berne, wł. Berna, rm. Berna) – de facto stolica oraz czwarte co do wielkości i ludności miasto Szwajcarii, siedziba rządu (niem. Bundesstadt) i stolica kantonu Berno. Znajduje się w okręgu Bern-Mittelland.

Miasto leży nad rzeką Aare dzielącą je na dwie części połączone mostami. Założył je w 1191 roku książę Zähringen Bertold V i, według legendy, nazwał je Bern (niem. Bär – niedźwiedź), gdyż zabił tam niedźwiedzia podczas polowania. Dziś niedźwiedź znajduje się w miejskim herbie i jest maskotką miasta. Od XIX wieku na wybiegu nad rzeką Aare (w formie fosy, stąd niem. Bärengraben) trzymane są niedźwiedzie.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za położeniem miasta było zakole rzeki otaczające centrum z trzech stron.

Berno jest dzisiaj ważnym węzłem komunikacyjnym, stanowi siedzibę centralnych władz, zagranicznych przedsiębiorstw oraz organizacji międzynarodowych. Mimo to miasto nie straciło nic ze swojego prowincjonalnego uroku. Na siedzibę rządu Szwajcarii zostało wybrane w 1848 roku.

W mieście znajduje się stacja kolejowa Bern Hauptbahnhof.

Spis treści

Atrakcje turystyczne | edytuj kod

Główną atrakcją Berna jest średniowieczne stare miasto, wpisane na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO. W 1405 roku miasto, wtedy jeszcze drewniane, doszczętnie spłonęło. Odbudowano je głównie przy użyciu piaskowca. W centrum starówki znajduje się katedra (niem. Berner Münster), wzniesiona w stylu późnogotyckim w latach 1421–1575 i ukończona pod koniec XIX w. Płaskorzeźba zdobiąca portal katedry z 1490 roku przedstawia scenę Sądu Ostatecznego. Witraże umieszczone w katedrze przedstawiają słynne wydarzenia ze Starego Testamentu i są dziełem miejscowych artystów. Katedra posiada również stumetrową, najwyższą w Szwajcarii neogotycką wieżę.

Ważne znaczenie turystyczne mają ulice Marktgasse i Kramgasse, na których w odległości 150 m od siebie usytuowanych jest jedenaście ΧVІ-wiecznych fontann z figurami, w tym najpopularniejsza z nich Fontanna Wielkoluda przedstawiająca olbrzyma pożerającego małe dzieci. Wzdłuż ulic, na odcinku 6 km ciągną się arkady. Przy Kramgasse wznosi się również Zeitglockenturm, wieża zegarowa z 1530 roku, która niegdyś była częścią bramy miejskiej. Cztery minuty przed każdą pełną godziną poruszają się figurki zegara, odgrywając kilkuminutowe przedstawienie. Zegar spóźnia się ok. 3 minuty na rok.

Do muzeów mieszczących się w Bernie należy Muzeum Sztuk Pięknych posiadające bogate zbiory prac, między innymi Paula Klee, liczące ponad 2000 eksponatów, a także włoskich i szwajcarskich artystów: Fra Angelico Madonna z Dzieciątkiem, Ferdinanda Hodlera, jak również obrazy Cézanne’a, Matisse’a i Picassa. W Berneńskim Muzeum Historycznym, znajdują się takie eksponaty jak płaskorzeźba Taniec Śmierci Niklausa Manuela, a także skarby rodu Habsburgów. Atrakcję turystyczną stanowi również dom Alberta Einsteina, gdzie fizyk w 1905 roku stworzył teorię względności.

Jedną z atrakcji turystycznych jest również możliwość zwiedzania Bundeshäuser, będącego siedzibą Zgromadzenia Federalnego. W Bernie mieści się również rozarium Rosengarten ze zbiorem ok. 200 gatunków róż. Atrakcję stanowi również rzeka Aare.

Sport | edytuj kod

28 września 2018 roku w Bernie rozpoczęły się 62 zawody balonów wolnych z cyklu Pucharu Gordona Bennetta.

Galeria | edytuj kod

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Alec von Graffenried – Stadt Bern, www.bern.ch [dostęp 2017-11-22]  (niem.).
  2. Swiss Federal Statistical Office – STAT-TAB: Ständige Wohnbevölkerung aus STAT-TAB des BfS. [dostęp 2020-11-13].
Kontrola autorytatywna (gmina polityczna w Szwajcarii):
Na podstawie artykułu: "Berno" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy