Bert Kaempfert


Bert Kaempfert w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bert Kaempfert (ur. 16 października 1923, Hamburg, zm. 21 czerwca 1980, Majorka) – był niemieckim kompozytorem, aranżerem i kierownikiem orkiestry.

Urodził się jako Berthold Kämpfert. Muzyką interesował się już w dzieciństwie; grał na fortepianie, klarnecie, saksofonie altowym i akordeonie. Studiował w konserwatorium w Hamburgu i jednocześnie próbował swych sił jako dyrygent. Zadebiutował w czasie drugiej wojny światowej prowadząc w okupowanym przez Niemców Wolnym Mieście Gdańsku orkiestrę Hansa Buscha. Później założył własną orkiestrę.

W 1959 roku zadebiutował jako aranżer piosenką Die Gitarre und das Meer w wykonaniu Fredy’ego Quinna. W 1960 roku zadebiutował jako kompozytor pisząc ścieżkę dźwiękową do amerykańskiego filmu 90 Minutes to Midnight.

W 1966 roku Bert Kaempfert skomponował jeden ze swoich najbardziej znanych przebojów, „Strangers in the Night”, przeznaczony dla Franka Sinatry.

Piosenki Berta Kaempferta znalazły się w repertuarze takich wykonawców jak: Dionne Warwick, Engelbert Humperdinck, Bette Midler czy Ornella Vanoni.

Jako kompozytor, aranżer i producent Bert Kaempfert odcisnął trwały ślad na dokonaniach wielu innych wykonawców z lat 50. i 60. XX wieku; wiele też koncertował z własną orkiestrą.

Zmarł podczas wakacji na Majorce 21 czerwca 1980 roku.

15 stycznia 1981 roku prochy artysty zostały, zgodnie z jego ostatnią wolą, rozrzucone na wodzie w Parku Narodowym Everglades na Florydzie[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Kaempfert Music Publishing GmbH: Biography: The Final Courtain (ang.). kaempfert.de. [dostęp 2015-06-11].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Bert Kaempfert" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy