Besa Imami


Besa Imami w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Besa Imami (ur. 8 sierpnia 1928 w Gjakove, zm. 21 września 2014 w Tiranie[1]) – albańska aktorka.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Była córką nauczyciela Mehmeta, który zachęcał córkę od dzieciństwa do recytowania poezji. Z powodu złego stanu zdrowia ojca, cała rodzina przeniosła się w roku 1937 do Tirany, gdzie ojciec wkrótce zmarł, pozostawiając żonę i pięcioro dzieci. W okresie okupacji B.Imami uczestniczyła w ruchu oporu, działając w młodzieżowej organizacji Debatik. Jej brat Besim zginął w czasie wojny.

Po zdobyciu władzy przez komunistów w 1944 r. podjęła pracę w biurze ewidencji ludności. Przed wyborami parlamentarnymi w 1945 r. wystąpiła po raz pierwszy na scenie, w przedstawieniu “Burri, burrë”, przygotowanym przez zespół amatorski pod kierunkiem reżysera Pandi Stillu. We wrześniu 1946 rozpoczęła pracę w Teatrze Ludowym (alb. Teatri Popullor) w Tiranie, debiutując w 1946 r. Z tą sceną (później nazwanym Teatrem Narodowym) związała się do 1988 r, grając w nim ponad 90 ról scenicznych. W filmie zadebiutowała rolą Doniki – żony Skanderbega w albańsko-sowieckiej koprodukcji Skanderbeg. Ostatnią rolę filmową zagrała w 2006 w filmie Eduart (w reż. Angeliki Antoniou).

W 1961 r. została uhonorowana tytułem „Zasłużonego Artysty” (alb. Artist i Merituar). Zmarła po długiej chorobie w swoim mieszkaniu w Tiranie.

Była mężatką (mąż Petro Zheji), miała syna Artura.

Role filmowe | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Informacja o śmierci aktorki.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Besa Imami" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy