Bet Chilkijja


Na mapach: 31°47′27″N 34°48′44″E/31,790833 34,812222

Bet Chilkijja w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bet Chilkijja (hebr. בית חלקיה) – moszaw położony w samorządzie regionu Nachal Sorek, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Leży w północno-zachodniej części pustyni Negew, w otoczeniu miasteczka Gedera, kibuców Rewadim i Chafec Chajjim, moszawów Kidron, oraz wioski Jad Binjamin. Na północ od moszawu znajduje się Baza lotnicza Tel Nof, należąca do Sił Powietrznych Izraela.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Moszaw został założony w 1953 przez byłych mieszkańców Jerozolimy oraz żydowskich imigrantów z obozów absorpcyjnych (mabarot), którzy postanowili utworzyć religijną osadę rolniczą. Nazwa została zaczerpnięta z Księgi Psalmów 119:57

Rzekłem: Panie! to jest cząstka moja, przestrzegać słów twoich.

Edukacja | edytuj kod

W moszawie znajduje się religijna uczelnia jesziwa.

Gospodarka | edytuj kod

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie.

Komunikacja | edytuj kod

Wzdłuż północnej granicy kibucu biegnie autostrada nr 7 (Gedera-Jad Binjamin), nie ma jednak możliwości wjazdu na nią. Z kibucu wychodzi lokalna droga, którą jadąc na południowy wschód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą ekspresową nr 3 (Aszkelon-Modi’in-Makkabbim-Re’ut). Druga lokalna droga prowadzi do położonej na wschodzie wioski Jad Binjamin, a droga prowadząca na zachód doprowadza do kibucu Chafec Chajjim.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Bet Chilkijja" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy