Betty Boothroyd


Betty Boothroyd w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Betty Boothroyd, baronessa Boothroyd (ur. 8 października 1929 w Dewsbury) – brytyjska polityk, jedyna w historii kobieta sprawująca urząd spikera Izby Gmin (w latach 1992-2000).

Była córką robotników z branży tekstylnej. W latach 40. występowała jako tancerka. W 1957 i 1959 dwukrotnie bez powodzenia kandydowała do parlamentu. Następnie wyjechała do USA, gdzie obserwowała kampanię wyborczą Johna F. Kennedy’ego, a także zdobywała doświadczenie jako asystentka jednego z demokratycznych kongresmenów. Po powrocie do Anglii pełniła podobne funkcje w biurach różnych polityków Partii Pracy. W 1965 została wybrana do rady londyńskiej dzielnicy Hammersmith and Fulham, w której zasiadała przez trzy lata. W 1973 udało jej się wreszcie uzyskać miejsce w Izbie Gmin.

W latach 1975-1977 była członkinią Parlamentu Europejskiego (nie był on jeszcze wówczas wybierany bezpośrednio, lecz składał się z delegatów poszczególnych parlamentów narodowych). W latach 1977-1981 zasiadała w Komisji Spraw Zagranicznych Izby, a następnie trafiła na sześć lat do Krajowego Komitetu Wykonawczego Partii Pracy. W 1987 została zastępczynią spikera.

W 1992 jako pierwsza i jak dotąd jedyna kobieta została wybrana na spikera (co nie oznacza, że jako jedyna prowadziła obrady Izby - kilka pań, w tym ona sama, czyniło to jako zastępczynie spikera). Rozluźniła nieco wiążący się z tym urzędem ceremoniał, rezygnując z noszenia na sali obrad peruki. Ustąpiła po niespełna dwóch kadencjach, w roku 2000, a jej miejsce zajął Michael Martin. Zgodnie z tradycją, natychmiast po odejściu z funkcji spikera zrzekła się mandatu parlamentarnego, a wkrótce później została powołana do Izby Lordów jako baronessa Boothroyd z Sandwell. Zasiada tam w ławach lordów niezależnych (crossbenchers).

Lady Boothroyd nigdy nie wyszła za mąż i jest bezdzietna. W 2001 wydała swoją autobiografię, a cztery lata później przekazała swoje archiwa do zasobów Open University. W 2005 została odznaczona brytyjskim Orderem Zasługi (Order of Merit).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Betty Boothroyd" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy