Bezimienny (Gothic)


Bezimienny (Gothic) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bezimienny – główny bohater gier komputerowych z serii Gothic. Postać sterowana przez gracza.

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Jest młodym, dobrze zbudowanym mężczyzną, ma wąsy i małą bródkę, piwne oczy, włosy ciemnoblond zebrane z tyłu w niewielki kucyk. W grze Gothic 3 jego wygląd ulega znacznym zmianom, ma brązowe włosy, szare oczy, nie ma już kucyka. Wykazuje często ironiczne poczucie humoru, niekiedy autoironiczne, choć ma jednocześnie poczucie swojej wartości i bywa wrażliwy na punkcie godności osobistej. W fabule gry nie zostało powiedziane za jakie przestępstwo został zesłany do Górniczej Doliny, wiadomo tylko tyle, że zanim tam trafił przesiedział dwa miesiące w lochu[a]. W grze Gothic 3 król Rhobar II mówi mu, iż został zesłany do kolonii, by odkrył swoją moc, i że jest wybrańcem. Bohater nie został również przedstawiony z imienia – choć w trakcie gry kilka razy bezskutecznie usiłuje się sam przedstawić. W późniejszych etapach gry, postacie (np. smoki) informują o tym, że bohater nie ma imienia.

We wszystkich odsłonach serii polskiej wersji gry, bohaterowi głosu użycza Jacek Mikołajczak[1][2].

Gothic | edytuj kod

Na początku swojej przygody trafił do Górniczej Doliny, która, dekretem króla Myrtany, stała się kolonią karną[1]. Poznał tam cienia Diego, który został najlepszym przyjacielem Bezimiennego bohatera. Bezimienny spotkał tam także nekromantę – Xardasa, który towarzyszył mu przez trzy części gry. Po pokonaniu Śniącego, potężnego demona Beliara pod koniec pierwszej części gry, został przysypany gruzami świątyni demona.

Gothic II | edytuj kod

W kolejnej części gry, Xardas teleportował go do swojej wieży na wyspie Khorinis i wyjawia mu, że jest Wybrańcem Innosa, jedynym człowiekiem zdolnym pokonać orków i smoki oraz władać artefaktem zwanym Okiem Innosa[3]. Bohater wrócił więc do Górniczej Doliny, gdzie spotkał dawnych kompanów, takich jak Diego, Gorn, Lester, Milten czy Angar, ale też nowe, wpływowe postacie (kapitan Garond, Łowcy Smoków). Zmierzył się też z ogromnym zagrożeniem jakim są smoki. Oprócz tego w dodatku Noc Kruka musiał stawić czoła innemu przeciwnikowi – dawnemu współwięźniowi z kolonii górniczej – Krukowi, który został teraz naznaczony przez samego Beliara.

Gothic 3 | edytuj kod

W trzeciej części przypłynął na kontynent – Myrtanę. Gracz może tu sam zdecydować, czy opowie się po stronie Innosa (Paladyni, Buntownicy i Nordmarczycy), Beliara (orkowie, Najemnicy i Asasyni) czy trzeciej – tajemniczej frakcji związanej z Xardasem (Magowie Wody, Koczownicy i Gońcy Leśni). Jeżeli Bezimienny obierze drogę Innosa lub Beliara, pod koniec gry, gdy zginie król Rhobar, ogłosi się królem Myrtany. Lecz kiedy wybierze drogę Xardasa (zwaną też czasem drogą Adanosa) przejdzie przez portal, prowadzący do Nieznanych Krain.

Gothic 3: Zmierzch Bogów | edytuj kod

W dodatku do Gothic 3, po sprzeczce z Xardasem, wraca pełen gniewu z Nieznanych Krain do Myrtany, by położyć kres ponownej wojnie. Pod koniec gry mianuje się jej królem i przyjmuje imię Rhobara III, u którego boku zasiądą jego przyjaciele jako dowódcy wojsk i doradcy.

Arcania | edytuj kod

W czwartej części gry Bezimienny jest starym królem tyranem, który objął we władanie cały kontynent, lecz gdy wyruszył na morze by odzyskać wyspy południowe, „na królestwo padł cień, który zmącił mu umysł”, gdy dotarł na Argaanię jego „umysł był zaledwie świeczką migoczącą w ciemności”. Jego rozkazy doprowadziły do zniszczenia wioski nowego bohatera, oraz śmierci jego ukochanej.

Uwagi | edytuj kod

  1. Można się tego dowiedzieć podczas rozmowy z Kirgiem obok areny w Gothic 1

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Gothic (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2014-08-12].
  2. Arcania: Gothic 4 - Bezimienny powraca, przynajmniej... głosem. cdaction.pl, 9 sierpnia 2010.
  3. Dan Adams: Gothic II Review (ang.). IGN, 2003-11-11. [dostęp 2017-08-04].

Bibliografia | edytuj kod

  • Bezimienny (pol.). tawerna-gothic.pl. [dostęp 2012-04-17].
  • Rhobar (pol.). tawerna-gothic.pl. [dostęp 2012-04-17].
  • Bezimienny (pol.). gothic.gram.pl. [dostęp 2012-04-17].
Gothic
Na podstawie artykułu: "Bezimienny (Gothic)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy