Białe kołnierzyki (serial telewizyjny)


Białe kołnierzyki (serial telewizyjny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Białe kołnierzyki (ang. White Collar) – amerykański serial telewizyjny produkowany dla stacji telewizyjnej USA Network, który zadebiutował na antenie 23 października 2009 roku. Na chwilę obecną zostało zrealizowanych 5 kompletnych serii, liczących łącznie 75 odcinków, finałowy odcinek 5 serii został wyemitowany 30 stycznia 2014. Dnia 20 marca br stacja USA Network wydała oświadczenie w którym poinformowała o planowanym sezonie 6, który będzie liczył tylko 6 odcinków.

Białe kołnierzyki przedstawiają historię współpracy między niesamowicie uroczym i pomysłowym kanciarzem, Nealem Caffreyem, a agentem FBI, który ścigał go przez lata. Ich niecodzienna współpraca opiera się na pomocy przestępcy w łapaniu innych nieuchwytnych kryminalistów. Początkowo nieufny Peter zdaje sobie sprawę, że Neal kieruje się wnikliwością i intuicją, której nie można znaleźć po stronie prawa.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Fabuła serialu oparta jest na współpracy niesamowicie inteligentnego i sprytnego fałszerza dzieł sztuki Neal'a Caffreya (Matt Bomer) i wytrwałego agenta FBI Petera Burke (Tim DeKay). Neal, który zawiązawszy układ z FBI (został wcielony do jednostki Burke’a jako konsultant, lecz wciąż pozostaje w areszcie domowym) musi pomagać chwytać ludzi „z branży”, prosi o pomoc Mozziego (Willie Garson). Neal jest wcieleniem uroku i charyzmy, która pomaga mu radzić sobie w życiowych sytuacjach - znalazł sobie bogatą sponsorkę (wdowę po bogatym oszuście)- ale i sprytu i przebiegłości. Jego relacja z agentem Burkiem oscyluje na granicach respektu i kpiny. Burke docenia zdolności Caffreya, ale traktuje go z rezerwą - musi go też uchronić przed Kate, kobietą przez którą złodziej uciekł z więzienia.

Postacie | edytuj kod

  • Neal Caffrey (Matt Bomer) – czarujący, inteligentny i sprytny złodziej, zmuszony pomagać FBI w najtrudniejszych dochodzeniach.
  • Agent Peter Burke (Tim DeKay) – porządny agent FBI, opiekun Caffreya i jedyna osoba potrafiąca go złapać. Oddany mąż Elizabeth, choć mocno związany ze swoją pracą.
  • Mozzie (Willie Garson) – przyjaciel Neal'a, nieocenione źródło informacji o wszystkim i wszystkich ( przeszłość kryminalna podobna do przeszłości Caffreya)
  • Elizabeth Burke (Tiffani Thiessen) – żona agenta Burke’a, kobieta inteligentna i trzeźwo stąpająca po ziemi. Ma rozwijającą się karierę zawodową, ale zawsze stawia męża na pierwszym miejscu.
  • Diana (Marsha Thomanson) – agentka pracująca z agentem Burkiem
  • June (Diahann Carroll) – bogata wdowa wynajmująca bohaterowi mieszkanie.

Lista odcinków | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista odcinków serialu Białe kołnierzyki.

Emisja | edytuj kod

W USA emitowany na kanale USA Network w wtorkowe wieczory (10/9C). W Polsce serial był nadawany we wtorki (począwszy od 13 września 2011 roku) o godzinie 20.30 na TVP1, jednak po kilku tygodniach anulowano emisję z powodu słabego wyniku oglądalności. Od 4 kwietnia 2013 roku TVP1 ponownie rozpoczęła emisję tego serialu (w czwartki o godz. 22:35).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. David Lambert: White Collar - DVD and Blu-ray Formally Announced: Date, Cost, Package Art and Extras!. W: TVshowsonDVD.com [on-line]. 21 kwietnia, 2010. [dostęp 8 czerwca, 2010].
Na podstawie artykułu: "Białe kołnierzyki (serial telewizyjny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy