Białe miasteczko


Białe miasteczko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania "Białe miasteczko"1 lipca 2007

Białe miasteczko, miasteczko pielęgniarek – miejsce protestu grupy pielęgniarek pod gmachem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego w Alejach Ujazdowskich w Warszawie. Zostało spontanicznie założone 19 czerwca 2007, gdy premier odmówił spotkania z przedstawicielkami protestujących w sprawie podwyżek wynagrodzeń i reformy opieki zdrowotnej pielęgniarek. Zlikwidowane zostało 15 lipca 2007.

Jednocześnie od 19 czerwca Kancelarię Premiera okupowały 4 przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP): Dorota Gardias, Longina Kaczmarska, Janina Zaraś oraz Iwona Borchulska[1]. 20 czerwca w godzinach rannych użyto policji do usunięcia pielęgniarek z zajmowanego przez nich pasa drogi, co dla jednej strony konfliktu było brutalną akcją policji, dla drugiej zaś akcją w pełni profesjonalną[2]. Pielęgniarki dla upamiętnienia tej akcji, 19 minut po każdej godzinie grzechotały plastikowymi butelkami po napojach, wypełnionymi bilonem lub kamykami[3].

"Białe miasteczko"kuchnia polowa Odtwórz plik multimedialny Reportaż z protestu pielęgniarek na terenie białego miasteczka

Po 7 dniach protestu w kancelarii premiera do strajku głodowego przystąpiły 3 pielęgniarki (z wyjątkiem chorej na cukrzycę Doroty Gardias), co w końcu doprowadziło do zmiany stanowiska przez premiera, który wyraził zgodę na spotkanie z protestującymi. Po tym spotkaniu 4 protestujące pielęgniarki opuściły Kancelarię Premiera i przeniosły się do białego miasteczka, w którym także prowadzono protest głodowy. W szczytowej fazie protestu pod kancelarią premiera protestowało do 3 tysięcy osób[4] i było rozbitych 150 namiotów[5].

7 lipca 2007 miasteczko zostało uznane przez wojewodę mazowieckiego Jacka Sasina za nielegalne, gdyż pielęgniarki miały zgodę na manifestację jedynie 19 czerwca pomiędzy godziną 12 i 15, natomiast zgodę na protest pod kancelarią premiera uzyskały dopiero 24 czerwca[6]. Wobec powyższego wojewoda zwrócił się do Prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z wnioskiem o jego rozwiązanie, jednakże Prezydent Warszawy odmówiła, uznając że protest pielęgniarek jest legalny i pokojowy, i nie zagraża zdrowiu ani życiu, co mogłoby być podstawą rozwiązania zgromadzenia[7].

Protestujące pielęgniarki były odwiedzane przez liczne osoby związane z polityką m.in. (Jolanta Kwaśniewska, Ryszard Kalisz, Hanna Gronkiewicz-Waltz), artystów (Marek Kondrat, Ewelina Flinta, Krystyna Janda, Maria Seweryn)[8]. Do protestujących w miasteczku dołączali warszawiacy i przedstawiciele innych związków zawodowych nawet z RPA[8].

W miasteczku wychodziła gazeta Kurier Białego Miasteczka[9], wydawana przez zespół Krytyki Politycznej w uzgodnieniu z Zarządem Krajowym OZZPiP, a na terenie protestu zorganizowano miejsce, gdzie udzielano bezpłatnych profilaktycznych porad medycznych[10].

13 lipca 2007 Dorota Gardias, po mediacji z przewodniczącym Forum Związków Zawodowych, zapowiedziała, że w niedzielę 15 lipca o godzinie 1700 białe miasteczko zostanie zlikwidowane, co nastąpiło zgodnie z zapowiedzią.

Przypisy | edytuj kod

  1. Salon Trójki
  2. http://www.wiadomosci24.pl/artykul/mswia_akcja_policji_przed_kancelaria_premiera_31377.html Wiadomości24.pl
  3. Z życia białego miasteczka – artykuł w serwisie internetowym Gazety Wyborczej
  4. http://www.oska.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=570&Itemid=1 Ośka.org
  5. Z życia białego miasteczka – artykuł w portalu Gazeta.pl
  6. "Białe miasteczko" zniknąć ma do poniedziałku? – artykuł w serwisie Radia ZET
  7. Czy „białe miasteczko” zostanie zlikwidowane? – wiadomość w Wikinews
  8. a b Warszawa: "Białe Miasteczko" wciąż trwa – portal informacyjny Lewica.pl
  9. Kurier Białego Miasteczka (pol.). Krytyka Polityczna.
  10. "Biały weekend" w miasteczku namiotowym przed kancelarią premiera – artykuł w portalu Wirtualna Polska

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Białe miasteczko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy