Białka (dopływ Łososiny)


Białka (dopływ Łososiny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Białkapotok, lewy dopływ Łososiny[2] o długości 12,8 km[3] i powierzchni zlewni 47,76 km²[4].

Źródła potoku znajdują się w miejscowości Wojakowa, na wysokości około 380 m na południowo-wschodnich stokach przełęczy oddzielającej Kobyłę od Rogozowej. Spływa w kierunku południowo-wschodnim szeroką doliną przez miejscowości Wojakowa, Porąbka Iwkowska, Kąty i Łęki, gdzie uchodzi do Łososiny na wysokości 239. Głównymi dopływami są potoki Dobrocieszka i Bela[1].

Białka tworzy naturalną granicę oddzielającą dwa mezoregiony: Beskid Wyspowy i Pogórze Wiśnickie. Do Beskidu Wyspowego należą orograficznie prawe zbocza doliny Białki ciągnące się od Kobyły przez Kopiec w południowo-wschodnim kierunku i opadające w duże zakole rzeki Łososiny w miejscowości Łososina Dolna. Lewe zbocza doliny Białki tworzy Rogozowa i odchodzące od niej pasmo Sołtysich Gór oraz wzgórza po północnej stronie miejscowości Łęki[5].

Widok na dolinę Białki spod dworu w Kątach (na grzbiecie Beskidu Wyspowego)

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Białka na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Główny Geodeta Kraju. [dostęp 2018-01-26].
  2. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 9. [dostęp 2018-01-26].
  3. Białka na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2018-01-26].
  4. Białka na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Mapa Podziału Hydrograficznego Polski 2010. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2018-01-26].
  5. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Białka (dopływ Łososiny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy