Białostocki Teatr Lalek


Na mapach: 53°07′50,8800″N 23°09′00,3600″E/53,130800 23,150100

Białostocki Teatr Lalek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Białostocki Teatr Lalek Widok od ulicy Kalinowskiego Widok na wejście od ulicy Kalinowskiego Widok od strony Parku Centralnego

Białostocki Teatr Lalek – jeden z najstarszych polskich teatrów lalkowych. Mieści się w Białymstoku przy ul. Kalinowskiego 1. W jego repertuarze znajdują się zarówno przedstawienia dla dzieci jak i lalkarskie adaptacje literatury światowej dla dorosłych. BTL dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu uznany został za jedną z najlepszych scen lalkowych w Polsce, a Białystok, dzięki BTL-owi i Wydziałowi Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku warszawskiej AT, został polskim centrum sztuki lalkarskiej.

Historia | edytuj kod

BTL powstał oficjalnie w 1953 roku, kiedy to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało mu subwencję i status sceny profesjonalnej o wdzięcznej nazwie Świerszcz. Swoją tradycją sięga on jednak czasów przedwojennych, kiedy to w 1937 roku został założony w Białymstoku amatorski teatr lalkowy, jego twórcami byli Helena Pacewicz oraz Piotr Sawicki, który został później pierwszym kierownikiem BTL.

Upaństwowienie teatru nastąpiło w 1960.

W 1972 powołana do życia została Scena dla Dorosłych (pierwsza w Polsce).

Studium Aktorskie Teatru Lalek powstało w 1974 (później przekształcono je w Wydział Sztuki Lalkarskiej PWST w Warszawie).

W latach 1975-1979 wzniesiono pierwszy w Polsce budynek przeznaczony specjalnie dla teatru lalek. Mieszczą się w nim trzy sceny: duża (200 miejsc), mała (100 miejsc) i sala prób (40 miejsc).

Kierownicy teatru | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Białostocki Teatr Lalek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy