Bieg na 100 m przez płotki


Bieg na 100 metrów przez płotki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Bieg na 100 m przez płotki) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zawodniczki zbliżają się do pierwszego płotka - Igrzyska Olimpijskie w Atlancie, 1996 Start do biegu na 100 m przez płotki Odtwórz plik multimedialny

Bieg na 100 metrów przez płotki – jedna z biegowych konkurencji lekkoatletycznych, najkrótszy dystans płotkarski dla kobiet na otwartym stadionie (mężczyźni biegają dystans 110 metrów). Zawodniczki muszą w jak najszybszym czasie pokonać dziesięć płotków o wysokości 84 cm rozstawionych na dystansie 100 m. Pierwszy płotek pokonują po 13 m od startu, kolejne są co 8,5 m, a od ostatniego płotka do mety dzieli je 10,5 m.

Konkurencja ta pojawiła się po raz pierwszy na igrzyskach olimpijskich w 1972. Wcześniej od 1932 kobiety biegały na dystansie 80 m.

Polki od początku należały do ścisłej czołówki światowej tej konkurencji. Ustanawiały rekordy świata (po trzy razy Teresa Sukniewicz i Grażyna Rabsztyn), wygrywały wiele międzynarodowych zawodów z mistrzostwami Europy (Lucyna Langer-Kałek w 1982 r.). Aż trudno uwierzyć, że plonem olimpijskich zmagań Polek na tym dystansie jest tylko jeden brązowy medal ostatniej z wymienionych zawodniczek, wywalczony podczas igrzysk w Moskwie (1980).

Po zakończeniu kariery przez Lucynę Kałek nastąpiła w tej konkurencji w Polsce kilkunastoletnia posucha, przerwana pojawieniem się utalentowanej Aurelii Trywiańskiej, finalistki mistrzostw świata w 2003 r.

Spis treści

Rekordzistki | edytuj kod

Najlepsze zawodniczki wszech czasów | edytuj kod

Poniższa tabela przedstawia listę najszybszych płotkarek w historii (stan na 6 października 2019).

zobacz więcej na stronach IAAF

Rozwój rekordu świata w biegu na 100 m przez płotki | edytuj kod

Medalistki | edytuj kod

Polskie finalistki olimpijskie | edytuj kod

Polskie finalistki mistrzostw świata | edytuj kod

Polki w dziesiątkach światowych tabel rocznych | edytuj kod

Polki w rankingu Track & Field News | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Bieg na 100 m przez płotki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy