Bierkut (skafander kosmiczny)


Bierkut (skafander kosmiczny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Model skafandra Bierkut w Muzeum Kosmonautyki w Moskwie Skafander Bierkut, w którym Aleksiej Leonow opuścił statek Woschod 2. National Air and Space Museum w Waszyngtonie

Bierkut (ros. Беркут) – radziecki czterowarstwowy skafander kosmiczny, zaprojektowany specjalnie do spacerów kosmicznych na orbicie okołoziemskiej na pokładzie pojazdów Woschod, produkowany przez NPP Zwiezda w latach 1964–1965. Bierkut był też powszechnie używany na różnych misjach jako kombinezon ratunkowy[1].

18 marca 1965 kosmonauta Aleksiej Leonow ubrany w skafander Bierkut jako pierwszy człowiek, wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną. Stało się to podczas lotu kosmicznego Woschod 2.

Spis treści

Dane techniczne | edytuj kod

Nazwa: Bierkut

Producent: NPP Zwiezda

Misje: Woschod 2

Przeznaczenie: spacery kosmiczne

Ciśnienie robocze: 0,4 bar

Masa całkowita: 41,5 kg

Całkowity czas podtrzymywania życia: 45 min

Poprzednik: SK-1

Następca: Jastrieb

Skafandry EVA | edytuj kod

Kombinezony do spacerów kosmicznych – EVA (ang. Extravehicular activity czyli czynności pozapojazdowe) przeznaczone były do dłuższych prac w stanie nieważkości, na zewnątrz kapsuły, stacji lub pojazdu kosmicznego i były prawie lub całkowicie samodzielne w przestrzeni kosmicznej. Projekt skafandrów EVA dawał wysoką mobilność, kiedy były pod ciśnieniem, jednocześnie zapewniając pełną ochronę w otwartej przestrzeni. Oprócz Bierkuta Zwiezda produkowało jeszcze dwa skafandry tego typu: Jastrieb i Orłan[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b IsaacI. Abramov IsaacI., IngemarI. Skoog IngemarI., Russian Spacesuits, Springer Science & Business Media, 2 lipca 2003, xvi, ISBN 978-1-85233-732-2 [dostęp 2015-11-30]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Bierkut (skafander kosmiczny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy