Biesłan


Na mapach: 43°12′N 44°34′E/43,200000 44,566667

Biesłan w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Biesłan (ros. Беслан, oset. Беслæн) − miasto w Rosji, w Osetii Północnej, w pobliżu granicy z Inguszetią. Jest to trzecie co do wielkości miasto w Osetii Północnej, po Władykaukazie i Mozdoku. Leży w odległości 15 km od Władykaukazu. Ważny węzeł kolejowy na linii Rostów nad DonemBaku. Przemysł rolno-spożywczy, przede wszystkim przetwórstwo zboża.

Historia | edytuj kod

Miasto zostało założone w 1847 roku i początkowo nosiło nazwę Biesłaniaku, od imienia miejscowego rządcy, Biesłana Tułatowa – oficjalnie używano nazwy Tułatowo lub Tułatowskoje. W 1941 roku przemianowano je na Iriston, a w 1950 roku na Biesłan.

1 września 2004 roku Szkoła nr 1 w Biesłanie opanowana została przez uzbrojony oddział liczący trzydziestu trzech napastników należących do sił czeczeńskiego dowódcy polowego Szamila Basajewa. 3 września szkoła została odbita przez rosyjskie siły specjalne, milicję i uzbrojonych mieszkańców. Według niepełnych danych, podczas działań zginęło co najmniej 334 zakładników, w tym 156 dzieci, a setki osób odniosły obrażenia.

Transport | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Biesłan" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy