Big Black


Big Black w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Big Black – amerykański zespół muzyczny grający i wydający w latach 1982–1987. Jeden z najbardziej znanych i wpływowych jeśli chodzi o gatunek rocka określany jako noise rock. Ich twórczość można też częściowo wpisać w kilka innych nurtów: industrial, post punk, indie. Członkowie grupy konsekwentnie określali swoją muzykę jako punk rock.

Założycielem Big Black był Steve Albini, który grał na gitarze, pisał teksty i był wokalistą. Na początku Albini działał sam.

Charakterystyczne dla muzyki Big Black są: bardzo ostre, metaliczne brzmienie gitar, użycie automatu perkusyjnego. Większość z tekstów grupy porusza tematy takie jak narkomania, gwałt, morderstwa, rasizm, a także choroby psychiczne.

Big Black cechowało także specyficzne, krytyczne podejście do przemysłu muzycznego. Początkowo częste spory z firmami wydawniczymi prowadziły do ciągłych zmian wytwórni. Część produkcji zespół wydał zresztą niezależnie. Potem związał się z kultową dla fanów noiserocka wytwórnią Touch and Go. Muzycy BB byli własnymi menedżerami, zdarzało się także, że wykupowali bilety na swoje koncerty i własne albumy.

Jednym z ciekawszych utworów zespołu jest noise’owy cover The Model zespołu Kraftwerk. Z kolei na płycie The Hammer Party znajduje się przeróbka piosenki The Big Payback Jamesa Browna.

Po zakończeniu działalności Big Black Steve Albini rozwijał swoją wizję noise’u w zespołach Rapeman (jeden album) i Shellac (do dziś).

Spis treści

Skład | edytuj kod

Dyskografia | edytuj kod

Kompilacje | edytuj kod

Single i EP-ki | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (zespół muzyczny):
Na podstawie artykułu: "Big Black" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy