Bilbao


Na mapach: 43°16′N 2°56′W/43,266667 -2,933333

Bilbao w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bilbao (bask. Bilbo) – stolica prowincji Bizkaia, największe miasto Kraju Basków a 10. w Hiszpanii. Wraz z przyległymi miejscowościami tworzące metropolię Gran Bilbao.

Spis treści

Demografia | edytuj kod

Według danych hiszpańskiego Ministerstwa Rozwoju tzw. Wielki Zespół Miejski Bilbao (hiszp. Grande Área Urbana) ma 910 578 mieszkańców na powierzchni 504 km², w latach 2001–2011 nastąpił wzrost ludności o 14 809 osób, co stanowi wzrost o 1.65%[2].

Rozwój demograficzny centrum administracyjnego Bilbao (1920–2010)

Historia | edytuj kod

Bilbao prawa miejskie nadane zostały w 1300 roku. Przez wieki był to port eksportujący żelazo i wełnę.

Od XIX wieku miasto stało się jednym z głównych ośrodków przemysłowych Hiszpanii oraz centrum baskijskiego ruchu narodowego. W latach 19361937 stolica autonomicznej Republiki Baskijskiej, krwawo spacyfikowanej przez wojska gen. Francisco Franco.

Obecnie główny ośrodek gospodarczy i najważniejsze miasto regionu. Różnorodny przemysł; wydobycie i przetwórstwo rud żelaza i metali nieżelaznych, zakłady przemysłu maszynowego, chemicznego, przetwórstwa spożywczego, stocznia.

Ośrodek kulturalny Kraju Basków (2 uniwersytety). Bilbao stara się przyciągnąć turystów, budując muzea (słynne Muzeum Guggenheima), sale wystawowe i koncertowe (Palacio Euskalduna), zagospodarowując dawne tereny przemysłowe i ściągając sławnych architektów (Frank Gehry, Norman Foster, Santiago Calatrava). Największym wieżowcem jest Torre Iberdrola.

Klimat | edytuj kod

Bilbao znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego[3] typu oceanicznego[4], z łagodnymi zimami i umiarkowanie ciepłymi latami. Średnia roczna temperatura wynosi 19 °C w dzień i 10 °C w nocy[5]. Według Europejskiej Agencji Środowiska, Bilbao leży w obrębie Atlantyckiego regionu biogeograficznego[6].

Średnia temperatura najchłodniejszych miesięcy – grudnia, stycznia i lutego wynosi około 14 °C w dzień i 5 °C w nocy. Średnia dobowa temperatura morza w zimie wynosi 13 °C[7]. Opady śniegu są rzadkie, średnio 2 dni rocznie. Nocne przymrozki występują przez 9 dni rocznie, średnio po 2-3 dni w grudniu, styczniu i lutym[5]. Okres z letnimi temperaturami zaczyna się w maju i kończy w październiku. W najcieplejszym miesiącu roku – sierpniu, średnia temperatura wynosi wokół 26 °C w ciągu dnia, 15 °C w nocy, a średnia dobowa temperatura morza wynosi 21 °C[7]. Generalnie, zimy w Bilbao, jak i w pozostałej części Costa Verde pod względem temperatur przypominają zimy z basenu Morza Śródziemnego np. z Monako, natomiast lato jest umiarkowanie ciepłe i przypomina lato z północnej połowy Europy np. Paryża.

Bilbao ma aż 1100–1200 mm deszczu rocznie oraz ponad 120 dni deszczowych rocznie przy opadach ≥1mm, 170 dni deszczowych rocznie przy opadach ≥0,1mm. Opady wahają się średnio od 7–11 dni w lipcu do 13–16 dni deszczowych w styczniu. Klimat Bilbao charakteryzuje się dużą ilością deszczu, jak i dni deszczowych w skali europejskiej. Średnia roczna wilgotność wynosi 70%, od 68% w marcu do 73% w listopadzie. Miasto ma około 1600 godzin czystej słonecznej pogody rocznie, od 78 h (2,5 godziny dziennie, około dwa razy więcej niż w Polsce) w grudniu do 186 h (średnio 6 godzin czystego słońca na dobę, około 25% mniej niż w Polsce) w lipcu[5]. Jest to jedno z najniższych wartości słonecznych w Europie Południowej.

Zabytki | edytuj kod

Transport | edytuj kod

W mieście sprawną komunikację zapewnia szybki tramwaj EuskoTran oraz nowoczesne metro. Bilbao jest ważnym węzłem komunikacyjnym w północnej Hiszpanii, główną stacją kolejową jest Bilbao Abando, inne to Bilbao-Atxuri. Miasto posiada międzynarodowy port lotniczy Bilbao i międzynarodowy port morski.

Muzeum Guggenheima w Bilbao

Kultura | edytuj kod

Bilbao jest tematem piosenki Bilbao song pochodzącej z musicalu autorsko-kompozytorskiego trio HauptmannBrechtWeil zatytułowanego Happy End.

Song for Bilbao - utwór amerykańskiej grupy muzycznej Pat Metheny Group jako hołd dla miejscowej publiczności.

Miasto pojawia się też na początku filmu z Jamesem Bondem z 1999 roku Świat to za mało.

W tym mieście znajduje się też teatr operowy, wystawiający opery światowego repertuaru – Teatro Arriaga. Z tą instytucją współpracują artyści światowej klasy, jak np. Ildebrando D’Arcangelo.

W Bilbao odbywa się coroczny festiwal górski.

Sport | edytuj kod

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Podobnie, jak w innych miastach o tej wielkości i znaczeniu, ważną pozycję w życiu miasta zajmuje sport. Najbardziej znaną drużyną jest klub piłkarski Athletic Bilbao, grające w hiszpańskiej La Liga.

Galeria | edytuj kod

Miasta partnerskie | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Nowa encyklopedia powszechna, PWN, Warszawa 1995-1996

Przypisy | edytuj kod

  1. Population statistics: Spain
  2. Áreas urbanas +50, Ministerio de Fomento de España (pol. Ministerstwo Rozwoju).
  3. Die Klimatypen der Erde – Pädagogische Hochschule in Heidelberg.
  4. World Map of Köppen–Geiger Climate Classification.
  5. a b c d Standard climate values. Bilbao Aeropuerto – Agencia Estatal de Meteorología.
  6. Europe’s environment: the third assessment. Environmental assessment report No 10. European Environment Agency, Luxembourg: Office for Official Publications of the European Communities, p. 231 (mapa).
  7. a b c Algorta Water Temperature - seatemperature.org

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina w Hiszpanii):
Na podstawie artykułu: "Bilbao" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy