Billy Paul


Billy Paul w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Billy Paul, właściwie Paul Williams (ur. 1 grudnia 1934 w Filadelfii, zm. 24 kwietnia 2016 w Blackwood, New Jersey) – amerykański wokalista soulowo-jazzowy, zdobywca Nagrody Grammy za sprawą największego hitu w swojej długoletniej karierze: "Me & Mrs. Jones", znajdującego się na albumie "360 Degrees of Billy Paul".

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodzony i wychowany w północnej Filadelfii, Paul rozpoczął swoją muzyczną karierę, gdy miał jedenaście lat, pojawiając się w lokalnych audycjach radiowych. Uczęszczał do szkoły muzycznej w zachodniej FiladelfiiTemple University oraz Granoff School of Music na wokalistykę. Zmienił styl śpiewania z muzyki rockowej na ballady soulowe; zaczął koncertować wspólnie z artystami takimi jak Charlie Parker, Dinah Washington, Nina Simone, Miles Davis, The Impressions, Sammy Davis Jr czy Roberta Flack.

Wydał debiutanckie nagranie „Why Am I” dla Jubilee Records, na chwilę przed rozpoczęciem służby wojskowej. Po zakończeniu służby wspólnie z producentami – Kenneth’em Gamble oraz Leonem Huff’em wydał swój pierwszy album "Feelin' Good at the Cadillac Club" sygnowany przez wytwórnię Gamble; następna była płyta "Ebony Woman", stworzona w niezmienionym składzie, natomiast oficjalnie na rynek wydana przez wytwórnie Neptune.

Kolejna płyta to "Going East", wydana przez wytwórnię Philadelphia International Records, oraz "360 Degrees of Billy Paul" zawierająca wielki hit – "Me & Mrs. Jones" – był numerem 1 na liście przebojów przez trzy tygodnie, sprzedając się w nakładzie dwóch milionów egzemplarzy, co dało status platynowy.

Billy Paul zdobył Nagrodę Grammy za najlepsze, męskie wykonanie R&B; singiel w Wielkiej Brytanii dotarł na 12 miejsce w Top 20 największych, singlowych szlagierów. W późniejszych latach, piosenka uzyskiwała wielokrotnie sukcesy za sprawą artystów takich jak Freddie Jackson (w 1992 roku) czy Michael Bublé (w 2007 roku).

Oprócz Grammy, Paul zdobył kilka nagród Ebby (przyznawanych przez czytelników Ebony Magazine). Jest także laureatem American Music Awards, nagrody NAACP Image Award i posiadaczem wielu kluczy do miast w Stanach Zjednoczonych.

Paul związany głównie z Philadelphia International Records, nagrał takie utwory jak: "Am I Black Enough For You?", "Let's Make a Baby", własną interpretację "Let's Stay Together" czy "Your Song", "Thanks for Saving My Life", "Let 'Em In", "Only the Strong Survive", "Bring the Family Back".

Oficjalnie w 1989 ogłosił przejście na muzyczną emeryturę. Od tego momentu wystąpił gościnnie w utworze "Aint No Mountain High Enough", u boku francuskiej wokalistki Chimène Badi w 2011 roku.

Dyskografia | edytuj kod

Albumy | edytuj kod

Single | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Billy Paul" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy