Bitwa morska pod Kyme (38 p.n.e.)


Bitwa morska pod Kyme (38 p.n.e.) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bitwa morska pod Kyme – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 38 p.n.e. między flotą Oktawiana, a flotą Sekstusa Pompejusza.

W roku 38 p.n.e. flota Oktawiana dowodzona przez Kalwizjusza Sabinusa oraz Menodorosa w liczbie 130 okrętów starła się pod Cumae z flotą Sekstusa Pompejusza pod wodzą Menekratesa (150 okrętów). Menekrates zepchnął flotę nieprzyjaciela w kierunku lądu, gdzie część okrętów utknęła na mieliźnie. Tutaj doszło do pojedynku okrętów flagowych Menekratesa i Menodorosa, których załogi toczyły zażartą walkę na pokładach. W walkach zginęło wielu ludzi po obu stronach rażonych strzałami i oszczepami. Rany odnieśli też obaj dowódcy. W końcu ludzie Menodorosa wdarli się na pokład wrogiego okrętu, zdobywając go. Ranny Menekrates zginął skacząc w głębinę morską[1].

Śmierć Menekratesa nie załamała jednak jego oddziałów. Dowództwo nad flotą objął Demochares, który uderzył na flotę Kalwizjusza, spychając je na skały i podpalając, a część zmuszając do ucieczki. Wraz z zapadnięciem nocy obie strony przerwały walkę, po czym Demochares odpłynął z resztką floty na Sycylię. Straty Menekratesa wyniosły jeden okręt, po stronie Kalwizjusza zniszczonych zostało wiele jednostek[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Gazda 2008 ↓, s. 155.
  2. Gazda 2008 ↓, s. 156.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Bitwa morska pod Kyme (38 p.n.e.)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy