Bitwa pod Drabeskos


Bitwa pod Drabeskos w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bitwa pod Drabeskos – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 465 p.n.e. pomiędzy armią ateńską a wojskami trackimi.

W 465 p.n.e. Ateny dążąc do umocnienia swej pozycji na północy, przystąpiły do tłumienia powstania na wyspie Tazos i do zakładania nowych baz na wybrzeżu trackim. Grecy zajęli miejscowość Ennea Hodoj (Dziewięć Dróg, późniejsze Amfipolis), nad rzeką Strymon, i utworzyli tam kolonię, sprowadzając 10 tys. ateńskich i sprzymierzonych kolonistów. Kolonia w tym strategicznym miejscu pozwoliłaby na kontrolę nad trackim wybrzeżem i transport drewna oraz rud metali. Trakowie poczuli się zagrożeni i zebrawszy siły, pod Drabeskos całkowicie zniszczyli armię wysłaną do ochrony kolonii; zaatakowali też Chersonez, zadając i tam poważne straty wojskom sprzymierzonych. Klęska spowodowała załamanie się planu kolonizacyjnego[1]. Możliwe, że siłami greckimi w tej kampanii dowodził Leagros[2]

Przypisy | edytuj kod

  1. Nicholas Geoffrey Lemprière Hammond: Dzieje Grecji. Warszawa: PIW, 1994, s. 353-354. ISBN 83-06-02383-8.
  2. Konrad H. Kinzl: A Companion to the Classical Greek World. Blackwell Publishing Ltd, 2010, s. 57. ISBN 978-1-4443-3412-8.
Na podstawie artykułu: "Bitwa pod Drabeskos" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy