Bitwa pod Köse Dağ


Na mapach: 40°15′00,0000″N 39°33′00,0000″E/40,250000 39,550000

Bitwa pod Köse Dağ w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bitwa pod Köse Dağ – bitwa stoczona 26 czerwca 1243 roku między armią Sułtanatu Rumu i jego sprzymierzeńców a Mongołami, zakończona druzgocącym zwycięstwem tych ostatnich.

W roku 1241 Mongołowie pod wodzą generała Bajdżu zaatakowali Sułtanat Rumu i przystąpili do oblężenia Erzurumu, który zdobyli w następnym roku. Sułtan Kaj Chusrau II w celu przeciwstawienia się najeźdźcom starał się zebraċ jak największą armię. Ściągnął więc kontyngenty od wszystkich swych lenników, w tym władców Trebizondu, przyjął w swe szeregi oddziały gruzińskiej szlachty, która opuściła swój okupowany przez Mongołów kraj, oraz zaciągnął zachodnich najemników. W rezultacie jednak stworzył niezborny, 80-tysięczny konglomerat różnorodnych oddziałów, o niskiej wartości bojowej. 26 czerwca 1243 roku pod Köse Dağ 30-tysięczna armia mongolska pod dowództwem Bajdżu zniosła awangardę armii seldżuckiej, a jej reszta rozpierzchła się w panice. Następnie Mongołowie zdobyli i splądrowali Sivas i Kayseri.

Uciekający Kaj Chusrau zatrzymał się dopiero w Antalyi. W wyniku bitwy spustoszony Sułtanat Rumu stał się lennem Mongołów i zaczął płaciċ im trybut. Był to koniec epoki jego świetności i początek upadku.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Bitwa pod Köse Dağ" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy