Blight


Blight w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Derek Powers, zwany Blight – postać fikcyjna, antagonista z animowanej serii Batman przyszłości z głosem Shermana Howarda. Jest skorumpowanym liderem firmy Wayne-Powers, przejmuje władzę nad imperium Bruce'a Wayne'a. Jest pierwszym głównym przestępcą sezonu pierwszego. Postać Dereka jest podobna do Leksa Luthora – używającego nielegalnych środków by kontrolować Gotham City, i używającego w tym celu swej wielkiej fortuny. Moce zdają się opierać na innym złoczyńcy, doktorze Phosphorusie. Jest również odpowiedzialny za śmierć ojca Terry'ego McGinnsa.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Historia Powersa przed wydarzeniami z Batmana przyszłości to jedna niewiadoma, oprócz faktu że był partnerem biznesowym Bruce'a Wayne'a i przejął kontrolę nad firmą multimilionera, Wayne-Powers.

Powers zdecydował się wejść w branżę zbrojeniową, jak np. w badania nad wysoce niebezpiecznym, mutującym gazem paralityczno-drgawkowym który chciał sprzedawać za granicę. Ojciec Terry'ego (nowego Batmana) odkrył to z pomocą kolegi, który został fatalnie porażony tą bronią, ale Powers dowiedział się o tym i zabił go. Później Terry odnalazł zapiski o broni.

Kiedy Wayne odkrył prawdziwą naturę gazu, poinformował Terry'ego by przekazał informacje komisarzowi Policji, Barbarze Gordon (byłej Batgirl). Niestety Powers złapał chłopaka, i choć udało mu się uciec, Powers wciąż miał dyski z danymi. Zdesperowany by powstrzymać Powersa Terry ukradł najnowszy strój Batmana i zinfiltrował siedzibę Wayne-Powers by zdobyć więcej informacji. Podczas walki z Powersem zbiorniki zaczęły przeciekać, a Powers został wystawiony na działanie potężnej dawki mutagenu. Powersowi udało się przeżyć, ale słono za to zapłacił – seria naświetlań potrzebna do neutralizacji toksyny sprawiła, że jego skóra i miękkie tkanki zaczęły się świecić jasnozielonym światłem, a jego ciało stało się radioaktywne. Od tej pory ukrywał swą postać pod chemicznym kostiumem, ale było to rozwiązanie tymczasowe.

Zmiana sprawiła, że Wayne przejął ponownie władzę nad Wayne-Powers. Od tej pory Powers stara się nie tylko przywrócić swą pozycję w firmie, ale też odzyskać dawną formę. Jest ku temu tak zdesperowany że pojawia się publicznie jako kryminalista pod pseudonimem Blight, np. podczas walki z Mr. Freeze'em i organizuje kradzieże materiałów potrzebnych do produkcji kostiumu. Wynajmuje także innych superłotrów, m.in. zmiennokształtną Inque czy eksperta od fal dźwiękowych, Shrieka.

W ostatnim odcinku 1. sezonu – "Droga do władzy" (Ascension) - Powers przekazał władzę nad firmą swemu synowi, Paxtonowi. Niestety, w czasie spotkania do sali wpadli rybacy, oskarżając obu o zatruwanie wód. W efekcie furii, powłoka Dereka pękła i ujawniła się jego prawdziwa postać. Stoczył krótką walkę z Batmanem i uciekł. Później Terry zrozumiał, że to przez niego Blight jest tym, kim jest. Paxton odbył krótką rozmowę z ojcem, niestety Blight nie dał się przekonać, aby pomogli mu inni ludzie – ufał tylko swoim lekarzom. Paxton z pomocą reflektora wezwał Batmana. Syn Blighta wraz z medykami zbudowali urządzenie, które może uleczyć jego ojca, i poprosił Batmana o pomoc w odnalezieniu go.

Blight przebywał na starej łodzi podwodnej o napędzie atomowym - w ten sposób oszukiwał skanery radiacyjne. Batman odnalazł go i zwabił do pokoju kontrolnego, gdzie został on złapany. Urządzenie było gotowe, wówczas jednak wyszło na jaw, że Paxton chce zabić ojca, bo tylko w ten sposób dojdzie do władzy. Urządzenie pochłonęło moc Blighta. Batman był przeciwny planom Paxtona. Wywiązała się strzelanina, podczas której jeden z laserów trafił w przyrząd. Blight odzyskał przytomność i w furii wyzwolił całą swoją moc, zatapiając okręt i ginąc (prawdopodobnie) w stalowo-wodnym grobowcu. Batman, Paxton i jego dwóch pomocników uciekli w samą porę. Później Paxton wraz z Batmanem słuchali wiadomości, z których wynikało, że ciała Blighta nie odnaleziono.

Wygląd | edytuj kod

Przed przemianą Powers miał 6 stóp (ponad 180 cm) wzrostu i białe włosy. Po przemianie jego wygląd budzi grozę – jest czarnym szkieletem obleczonym świecącym na zielono ciałem, co spowodowała ekspozycja na gaz i promieniowanie. Może ukryć swój wygląd pod cienką warstwą chemicznych związków, ale gdy jest zdenerwowany, zaczyna ona pękać i ujawniać jego wygląd.

Zdolności | edytuj kod

Moce Powersa\Blighta są wynikiem działania mutagenu oraz serii naświetlań. Kiedy sklonowany Mr. Freeze uciekł z laboratorium i zamroził Powersa, użył on swojej mocy by roztopić bryłę lodu co ujawniło jego prawdziwą postać. Swoich mocy używał przeciw Batmanowi i Freeze'owi, co przerwało wystrzelenie przez tego drugiego do jeziora. Blight umie wyzwalać promienie radioaktywności, jego dotyk powoduje ogrzanie i napromieniowanie, umie też tworzyć radioaktywne "bańki" którymi rzuca w przeciwnika. W niektórych odcinkach wydaje się mieć nadludzką siłę i wytrzymałość, np. gołymi rękoma wyrywa stalowe drzwi z zawiasów, przeżywa zamrożenie przez Freeze'a.

Występy | edytuj kod

Radioaktywny antagonista pojawiał się w odcinkach:

 • Jako Derek Powers:
  • "Odrodzenie" (Rebirth) (na samym końcu także jako Blight)
  • "Sabotaż" (Black Out) (przez chwilę także jako Blight)
  • "Zgrzyt" (Shriek)
 • Jako Blight:
  • "Przemiana" (Meltdown)
  • "Droga do władzy" (Ascension)
   • W odcinkach, w których pojawia się Blight, zawsze pojawiał się on także jako Derek Powers.
Na podstawie artykułu: "Blight" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy