Blizno (jezioro)


Na mapach: 53°57′37″N 23°03′35″E/53,960278 23,059722

Blizno (jezioro) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bliznojezioro położone w Puszczy Augustowskiej, w gminie Nowinka, w powiecie augustowskim, w woj. podlaskim.

Charakterystyka | edytuj kod

Jezioro Blizno leży na Równinie Augustowskiej. Zalicza się do jezior rynnowych. Ma kształt mocno wydłużony ze wschodu na zachód.

Na jeziorze znajdują się 3 wyspy o łącznej powierzchni ok. 4 ha. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta. Brzeg na ogół stromy i suchy z dość ubogą roślinnością. Dno opada stromo do głębokości 5–10 m, po czym staje się bardziej łagodne.

Otoczenie jeziora stanowią głównie lasy – ponad 60% zajmują bory sosnowe. Reszta to użytki rolne. Wokół jeziora są liczne dzikie, piaszczyste plaże i wąski pas litoralu nadające się do celów rekreacyjnych.

W południowo-zachodniej części zbiornika wypływa rzeka Blizna. Na wschodzie Blizno połączone jest poprzez niewielki ciek z jeziorem Blizienko. Na północnym brzegu położone są wsie Ateny i Walne, na wschodnim – Danowskie.

Jezioro zalicza się do zbiorników leszczowych. Zbiornik jest objęty strefą ciszy. W roku 2001 jezioro miało II klasę czystości i II klasę podatności na degradację.

Geneza jeziora | edytuj kod

Po wytopieniu lodowca powstała jedna duża rynna – dolina marginalna – ciągnąca się wzdłuż granicy lodu. Z biegiem czasu stawała się coraz płytsza (woda odpływała rzeką Blizną). Duży zbiornik uległ podziałowi na odrębne jeziora: Blizno, Blizienko, Kopanica i Tobołowo.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Blizno (jezioro)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy