Blohm & Voss Bv 238


Blohm & Voss Bv 238 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Blohm & Voss Bv 238 – prototypowa niemiecka łódź latająca z okresu II wojny światowej. Zaprojektowana jako morski samolot patrolowy dalekiego zasięgu i transportowy; planowano wyposażyć ją w silne uzbrojenie obronne i możliwość przenoszenia bomb, w tym kierowanych).

Historia | edytuj kod

Po udanej konstrukcji łodzi latającej Blohm & Voss Bv 222 w wytwórni Blohm und Voss podjęto dalsze prace konstrukcyjne nad jeszcze większą łodzią latającą. Podjęte prace zaowocowały zbudowaniem na początku 1944 roku prototypu nowego samolotu, który otrzymał oznaczenie Blohm & Voss Bv 238.

Pierwszy prototyp tego samolotu (V1), został oblatany w dniu 11 marca 1944 roku, stając się największym w owym okresie samolotem transportowym świata. W połowie 1944 roku maszyna była gotowa do przekazania Luftwaffe, ale w związku z praktyczną klęską Niemiec w bitwie o Atlantyk znikło zapotrzebowanie na tego typu samolot. Nakazano przerwać próby, a samolot zamaskować na jeziorze Schaalsee w północnych Niemczech. Przetrwał on bez uszkodzeń zimę 1944/45 roku, ale później został wykryty przez zwiad lotniczy i 24 kwietnia 1945 roku zniszczony przez brytyjskie samoloty. Po wojnie wrak złomowano.

Prawdopodobnie zaczęto jeszcze budowę dwóch następnych prototypów, lecz nie zostały one ukończone.

Opis konstrukcji | edytuj kod

Łódź latająca Blohm & Voss Bv 238 był to sześciosilnikowy samolot transportowy o konstrukcji metalowej w układzie górnopłatu.

W przedniej części kadłuba znajdowały się dwuczęściowe, rozchylane wrota umożliwiające załadunek i wyładunek ciężkiego sprzętu wojskowego.

Bibliografia | edytuj kod

  1. Marian Krzyżan: Bv 222 Wiking, Bv 238. Gdynia: Aj-Press, 1996. ISBN 8386209473.
Na podstawie artykułu: "Blohm & Voss Bv 238" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy