Blumil


Blumil w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Blumil – polskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją innowacyjnych wózków inwalidzkich napędzanych elektrycznie, opartych na technologii Segway, utrzymujących równowagę na dwóch kołach i zapewniających możliwość poruszania się w stosunkowo trudnym terenie, jak również nazwa produktu tej firmy – polskiego wózka inwalidzkiego bazującego na technologii Segway[1].

Spis treści

Historia wózka | edytuj kod

Twórcą wózka Blumil jest Miłosz Krawczyk, który podjął pracę nad urządzeniem zainspirowany własnymi potrzebami, przede wszystkim brakiem wystarczającej funkcjonalności tradycyjnych wózków inwalidzkich w trudniejszym terenie. Wózek, produkowany od 2015[2][3], jest chroniony jako znak towarowy. W 2017 produkt był sprzedawany w siedmiu krajach poza Polską, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Australii i Arabii Saudyjskiej[4].

Parametry wózka | edytuj kod

Pojazd jest dwukołowy, sterowany wychyleniami ciała interpretowanymi przez komputer i żyroskopy. Zatrzymywanie uruchamia mechanizm kierujący zespołem czterech podpórek. Jedno naładowanie akumulatora litowo-jonowego zapewnia przejechanie około 35 kilometrów z prędkością do 20 km/h. Wózek jest znacznie mniejszy od tradycyjnego, mieści się w bagażniku samochodowym i jest w stanie jeździć po drogach nieutwardzonych, lesie, plaży, czy niektórych, łatwiejszych ścieżkach górskich[2].

Nagrody za wózek | edytuj kod

Przedsiębiorstwo za wózek Blumil uzyskało następujące nagrody:

  • nagroda dodatkowa konkursu Chivas The Venture (2017)[4][1],
  • nagroda specjalna w kategorii Przełamywanie Barier w konkursie Przedsiębiorca Roku Uniwersytetu Warszawskiego (2018)[5].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Mam Start Up, Znamy zwycięzcę drugiej polskiej edycji konkursu dla startupów Chivas The Venture
  2. a b Karolina Kwiecińska, BLUMIL – polskie cudo, które przybliża niemożliwe, w: Polityka Senioralna, nr 1(4)/2018, s. 82, ISSN 2391-4203
  3. Komisja Europejska – Cordis, GrowMeUp
  4. a b LOO Kreatywni, Własność intelektualna w biznesie 10: BLUMIL
  5. Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Wyniki konkursu "Przedsiębiorca Roku Uniwersytetu Warszawskiego"
Na podstawie artykułu: "Blumil" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy