BoA (piosenkarka)


BoA (piosenkarka) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BoA (Beat of Angel), właśc. Kwon Bo-ah (kor. 권보아, ur. 5 listopada 1986 roku w Guri, Gyeonggi[1]) – południowokoreańska piosenkarka, aktorka i modelka. BoA śpiewa w języku koreańskim, japońskim, chińskim i angielskim. Jest artystką koreańską, której nakład ze sprzedaży wydawnictw muzycznych w Japonii sięgnął najwyższej liczby w historii. Sprzedaż jej albumów studyjnych i singli, nagranych w języku japońskim w tym kraju szacowana jest na liczbę 8 milionów 200 tysięcy egzemplarzy, zgodnie z certyfikatami stowarzyszenia Recording Industry Association of Japan.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

2000-02: ID; Peace B i Listen to My Heart | edytuj kod

Po dwóch latach przygotowań BoA wypuściła swój pierwszy koreański albumID; Peace B (25 sierpnia 2000 roku). Album otrzymał pozytywne recenzje i był w najlepszej dziesiątce. W Korei Południowej sprzedano 375 000 kopii płyty. BoA współpracowała z wytwórnią SM Entertainment, która przygotowywała współpracę z japońską firmą Avex Trax w celu wejścia na scenę muzyczną w Japonii. W 2001 roku piosenkarka wypuściła album specjalny Jumping into the World w Korei Południowej. Po tym albumie BoA skupiła się na rynku japońskim. Musiała najpierw jednak podszkolić swój japoński. Po podpisaniu kontraktu z firmą Avex Trax w 2001 roku wydała pierwszy japoński singel "ID; Peace B". Dotarł on do 20. pozycji w rankingu Oricon. Następnie w tym samym roku został wydany singel "Amazing Kiss", który znalazł się na 23 pozycji i "Kimochi wa tsutawaru" na 15 miejscu. Prawdziwym sukcesem stał się trzeci wydany singel – "Listen to My Heart". Znalazł się na 5 miejscu na notowaniu Oricon]. W Japonii sprzedano 180 000 kopii. Po tym sukcesie wydano album Listen to My Heart, który przez długi czas utrzymywał się na 1 miejscu. Sprzedano ponad 932 000 kopii w Japonii i ponad 1 300 000 na całym świecie. W 2002 roku BoA wydała piąty singel "Every Heart -Minna no kimochi-". Po czym nie zapominając o Korei Południowej wydała drugi koreański album NO.1. Album sprzedano w liczbie 650 000 egzemplarzy, co było największym sukcesem w Korei Południowej. Innym sukcesem był album Miracle (327 000 sprzedanych kopii).

2003: Valenti i Atlantis Princess | edytuj kod

BoA zaczęła kontynuować wydawanie singli w Japonii. Wydała drugi singel "Don’t Start Now", singel specjalny – "Everything Needs Love" oraz singel "Valenti", który osiągnął 2 miejsce w rankingu Oricon i został sprzedany w 200 000 kopii.

Następnie wydano singel "Kiseki/No.1" i "Jewel Song/Beside You -Boku o yobu koe-". Oba single weszły na 3 miejsce w Oricon. W pierwszym tygodniu po wydaniu albumu Valenti (2003 roku) sprzedano 620 000 kopii. Na całym świecie sprzedano 1 600 000 płyt. Valenti stał się jednym z pięciu najlepiej sprzedających albumów roku w Japonii. W 2003 roku w Korei Południowej został wydany trzeci album Atlantis Princess. W zimie tego samego roku BoA wydała kolejny koreański album – Shine We Are.

2004: My Name and Love & Honesty | edytuj kod

BoA kontynuowała karierę w Japonii, gdzie wydała pierwsze DVD z trasy koncertowej – BoA First Live Tour 2003 - Valenti. Przed nadchodzącym albumem Shine We Are BoA wypuściła kilka singli. Były to: "Shine We Are! / Earthsong", "Double" (Midnight Parade/Milky Way) oraz "Rock with You". W 2004 wydany został trzeci japoński album Love & Honesty. Przez dwa tygodnie utrzymywał się na 1 pozycji w Oriconie. Love & Honesty liczy 800 000 sprzedanych kopii na całym świecie i 650 000 w samej Japonii. W lecie 2004 roku BoA wydała w Korei Południowej album My Name. Otrzymała nagrodę Daesang at M.Net 2004 Music Video Festival za teledysk do "My Name".

Dyskografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Dyskografia BoA.

Nagrody | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. David Hickey: Boa Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-12-21].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "BoA (piosenkarka)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy